ÜST MENÜ

Dünya Sağlık Örgütü: Son sonuçlara göre Ebola aşısı yüksek koruma sağlıyor

Ebola aşısı ekibi Katongourou, Gine’de çalışmalarını sürdürüyor.Fotoğraf: WHO/S. Hawkey

Ebola aşısı ekibi Katongourou, Gine’de çalışmalarını sürdürüyor.Fotoğraf: WHO/S. Hawkey

Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Ebola aşısı için Gine’de yapılan çalışmalarda deneysel bir Ebola aşısının öldürücü virüse karşı çok etkili olduğunun tespit edildiğini duyurdu.

DSÖ konuyla ilgili yayınladığı basın duyurusunda tıp dergisi Lancet’te de yayınlanan sonuçlara göre Ebola aşısının bilinen en öldürücü patojene karşı enfeksiyondan koruyan ilk aşı olduğunu bildirdi.

DSÖ, rVSV-ZEBOV isimli aşının 2015 yılında Gine’de 11,841 kişinin dahil olduğu çalışmalarda denendiğini kaydetti. Aşılanan 5837 kişide aşıdan 10 gün ve daha sonrasında Ebola’ya rastlanmadığını belirten DSÖ, aşılanmayanlar içinde ise aynı süre zarfında 23 Ebola vakası tespit edildiğini belirtti.

DSÖ Sağlık Sistemleri ve İnovasyon Direktör Yardımcısı ve çalışmayı kaleme alanların başında gelen Dr. Marie-Paule Kieny yaptığı açıklamada bu sonuçlar Batı Afrika’daki en son salgında hayatını kaybedenler için çok geç olsa da, bir kere daha Ebola salgını görüldüğünde artık savunmasız olmadıklarını söyledi.

Ebola virüsü ilk olarak 1976 yılında Afrika’da tespit edildi. 2013-2016 yılları arasında batı Afrika’da yaşanan salgında 11,300’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Gine, Liberya ve Sierra Leone ile birlikte salgından en kötü etkilenen ülkeler arasında yer alıyordu.

Gine Ebola Müdahale Koordinatörü Dr. Kelta Sakoba da konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Ebola ülkemizde korkunç bir iz bıraktı. Başka ülkelerin bizim yaşadıklarımızı yaşamasını engelleyecek bir aşıya katkı sağladığımız için gurur duyuyoruz” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb