ÜST MENÜ

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Zika virüsünden etkilenenlerin sayısı 4 milyona erişebilir

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Zika virüsünün “hızla” yayılması sonucu Pazartesi günü acil olarak toplantı düzenliyor. Gerekli önlemler alınana kadar söz konusu virüsün etkilediği kişi sayısının 4 milyona ulaşabileceği belirtiliyor.

Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO) Başkanı Dr. Carissa F. Etienne (solda) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Dr. Margaret Chan, Zika virüsü konusunda yapılan WHO İcra Kurulu toplantısında. Fotoğraf: WHO/C. Black

Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO) Başkanı Dr. Carissa F. Etienne (solda) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Dr. Margaret Chan, Zika virüsü konusunda yapılan WHO İcra Kurulu toplantısında. Fotoğraf: WHO/C. Black

“Alarm seviyesi oldukça yüksek” diyen WHO Başkanı Margaret Chan, söz konusu virüsün uzun yıllardır bilindiğini, ancak Aedes türü sivrisineklerin taşıdığı virüsün şimdiye kadar maymunları etkilediğini ve insanlar üzerindeki etkilerinin çok hafif olduğunu söyledi.

“Ancak günümüzde durum ciddi şekilde farklılık gösteriyor. Geçtiğimiz yıl virüse Amerika kıtasında rastlandı ve artık hızla yayılıyor. Virüse 23 ülke ve bölgede rastlandığına dair raporlar var” diyen Chan Uluslararası Sağlık Yönetmeliği Acil Durum Komitesini toplayacağını belirtti.

WHO bölgesel ofisi (PAHO) Bulaşıcı Hastalıklar ve Sağlık Analiz Dairesi Başkanı Marcos Esjpinal da yaptığı açıklamada virüse ilk olarak Brezilya’da rastlandğını ve Deng Humması hastalığını taşıyan sivrisinek türünün yaşadığı dünyanın diğer bölgelerine de yayılabileceğini belirtti.

Esipinal 4 bin kadar bebeğin, kafatasının anormal küçüklükte olması anlamına gelen mikrosefalili olarak dünyaya gelmesinin nedeni olarak Zika virüsünden şüphelelindiğini söyledi ve virüsün hali hazırda bir milyon kişiye bulaşmış olabileceğini, gerekli önlemler alınana kadar bu sayının 4 milyona çıkabileceğini belirtti. Zika virüsü, özellikle gebe kadınlara bulaşırsa sakat doğumlara neden olabileceği şüphesi taşınıyor.

“Ancak panik olunmasına gerek yok” diyen Esipinal “Korkmamamız gerekiyor, haşere ile mücadeleyi yoğun bir şekilde yapmalıyız” ifadesini kullandı.

Dr. Chan, Zika virüsü hakkında hala bir çok yanıt bekleyen soru olduğunu, Pazartesi günü toplanacak komiteden uluslararası alanda alınması gereken tedbirleri belirlemesini isteyeceğini söyledi.

Dr. Chan, bazı bölgelerde mikrosefali ve ölümcül Gullian-Barre sendromundaki hızlı artışın nedeni olarak Zika virüsünün gösterildiğini ancak, büyük oranda böyle olduğu tahmin edilmekle birlikte bunların arasında kesin bir bağlantı olduğunun nihai olarak belirlenmediğini söyledi.

Dr. Chan, simdiye kadar düşük bir risk kaynağı olarak görülen Zika virüsü ile söz konusu hastalıklar arasında son dönemde var olduğundan süphelenilen bağ nedeniyle söz konusu virüsün profilinde hızlı bir değişim meydana geldiğini ve artık yüksek risk grubuna girdiğini belirtti ve özellikle hızla artan mikrosefali vakalarının WHO’yu derinden endişelendirdiğini söyledi,

Dr. Chan, söz konusu sivrisinek türünün yaşadığı coğrafi alanın genişliğine, virüsün yeni görüldüğü yerlerdeki insanların virüse karşı bağışıklık geliştirmemiş olmalarına, aşı, belli bir tedavi yöntemi ve hızlı tanı sistemi olmaması nedeniyle Zika’nın hızla bir çok ülkeye daha yayılabileceği uyarısında bulundu.

Chan, El Nino’nun oluşturduğu iklim hareketleri nedeniyle bazı yerlerde kuraklık, bazı yerlerde seller yaşandığını, bu durumun da söz konusu sivrisinek türünün hızla çoğalabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Türkiye’de günümüzde söz konusu sivrisinek türünün bulunmadığı belirtiliyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb