ÜST MENÜ

Dünya Sağlık Örgütü uyarıyor: Dünya’da en yaygın görülen enfeksiyonlar yüksek düzeyde antibiyotik direnci geliştiriyor

Kolombiya Kanser Enstitüsünde laboratuvarda virüs kültürü üzerinde çalışan bir laborant. - PAHO/WHO

Kolombiya Kanser Enstitüsünde laboratuvarda virüs kültürü üzerinde çalışan bir laborant. – PAHO/WHO

Antibiyotikler sayesinde tıp alanında ve sosyal yaşamda daha önce görülmemiş oranda ilerlemeler sağlandı, ancak antibiyotiklerin aşırı kullanımı sonucu bakterilerin ilaçlara karşı direncinin arttığı belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nden yapılan açıklamada, son yayınlanan rapora göre kolibasili ve zatürre dahil olmak üzere bazı yaygın olarak görülen hastalıkların antibiyotik direnci geliştirildiğinin belirlendiği belirtildi.

DSÖ Antimikrobiyal Direnç Sekreteryası Başkanı Dr. Marc Sprenger, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Rapor, Dünya genelinde antibiyotiklere karşı (bakterilerin geliştirdiği) direncin ne derece ciddi bir seviyede olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

DSÖ, konuyla ilgili çalışmalarını daha detaylı hale getirmek üzere kısa adıyla GLASS olarak bilinen Küresel Antimikrobiyal Gözlem Sisteminin de tanıtımı yaptı.

Dr. Spencer, “Dünya’da en yaygın görülen ve en tehlikeli enfeksiyonlar ilaçlara direnç gösteriyor, bu durum ülke sınırı da tanımıyor” dedi.
DSÖ başta olmak üzere ilgili BM kuruluşları antibiyotiklerin bilinçli bir şekilde kullanımı için çağrı yağıyor, farkındalık kampanyaları düzenliyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb