ÜST MENÜ

Dünya Sağlık Örgütü Yemen için yardım çağrısı yaptı

Dr. Hussein Alawi Yemen'de hastaneye gidemeyen hastalara sağlık hizmeti vermek için evlerinde ziyaret ediyor. Yoğun çatışmalar milyonlarca insan sağlık hizmetlerine erişimine engel teşkil ediyor. Foto: UNICEF/UNI187340/Alawi

Dr. Hussein Alawi Yemen’de hastaneye gidemeyen hastalara sağlık hizmeti vermek için evlerinde ziyaret ediyor. Yoğun çatışmalar milyonlarca insanın sağlık hizmetlerine erişimine engel teşkil ediyor. Foto: UNICEF/UNI187340/Alawi

Çatışmaların ikinci yılına girdiği Yemen’de ülke nüfusunun yüzde 80’i insani yardıma muhtaç durumda. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) daha önce de sağlık hizmetlerinin zorluklarla karşılaştığı Yemen’de çatışmalarla birlikte hastanelerin zarar görmesi, personel, ilaç ve diğer kaynaklarda yaşanan sıkıntılar sonucu durumun daha da kötüye gittiğini bildirdi.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan WHO Doğu Akdeniz Dairesi Başkanı Dr. Ala Alwan, sağlık hizmetleri için yürüttükleri çalışmaların ilerleyebilmesi için daha fazla mali kaynağa ihtiyaç duyulduğunu, 2016 için öngörülen kaynakların sadece yüzde 6’lık kısmının ellerine geçebildiğini söyledi.

Dr. Alwan ayrıca çatışan taraflara uluslararası insani hukuk kapsamında insani yardımların ihtiyaç sahiplerine eriştirilmesine imkan tanımaları gerektiğini hatırlattı.

WHO, Yemen’de 19 milyon kişinin temiz su ve kanalizasyon imkanlarına sahip olmadığını, bu nedenle de dang humması, sıtma ve kolera gibi hastalık risklerinin ortaya çıktığını belirtiyor.

Yemen’de 14 milyon Yemenliye acil sağlık hizmetleri verilmesi gerektiği, bu kişilerin 2 milyondan fazlasını yeterli beslenemeyen çocukların ve hamile ve bebeğini emziren kadınların oluşturduğu ifade ediliyor.

Dr. Alwan, erişimde yaşanan sorunlar ve kaynak eksikliklerine rağmen WHO’nun sağlık hizmetlerini bir çok alanda vermeye devam ettiğini belirtti ve bu bağlamda hastanelere ve sivillerin bulunduğu kamplara 450 ton ilaç ve malzeme, bir milyon litre yakıt ve 20 milyon litre içme suyu sağlandığını açıkladı.

WHO, ruh sağlığı hizmetlerinin yanı sıra 5 yaş altı 5 milyon çocuğun çocuk felcine karşı, 15 yaş altında da 2,4 milyon çocuğun ise kızamık ve kızamıkçığa aşılandığını söyledi.

Dr. Ala, sağlık hizmetlerinin tüm risklere karşı tam olarak yürütülebilmesi için 2016 için ihtiyaç duyulan kaynakların tamamının sağlanmasının önemini vurguladı

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb