ÜST MENÜ

Dünyanın en az gelişmiş ülkeleri için kurulan Teknoloji Bankasına Türkiye ev sahipliği yapıyor

Ruanda’da ücra bir kliniğe kan götürmek için drone’dan faydalanılıyor. Fotoğraf: Sarah Farhat / Dünya Bankası

Ruanda’da ücra bir kliniğe kan götürmek için drone’dan faydalanılıyor. Fotoğraf: Sarah Farhat / Dünya Bankası

Türkiye’nin ev sahipliğinde kurulan En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) için Teknoloji Bankası Dünyanın en yoksul ülkelerine destek sağlayacak.

Merkezi Gebze’de olacak olan Teknoloji Bankası geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 72. Oturumları başladığında da gündeme geldi.

Türkiye Cumhuriyet Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuyla ilgili geçen hafta New York’ta yaptığı açıklamada bankanın en az gelişmiş ülkelerin teknoloji açığını kapatarak yapısal dönüşümlerini hızlandıracağını söyledi.

Ev sahibi ülke ve katkı anlaşmalarının imzalanmasıyla Türkiye 5 yıl boyunca Bankaya yıllık 2 milyon Dolar sağlamayı taahhüt etti. Bunun yanında merkezi Gebze’de olacak bankaya bina ve personeli de Türkiye sağlayacak ve ayrıca Bankayla ortak projeler yürütecek.

En Az Gelişmiş Ülkeler, Denize Kıyısı Olmayan Kalkınmakta Olan Ülkeler ve Küçük Ada Devletleri Yüksek Temsilcisi Fekitamoeloa Katoa ‘Utoikamanu Bankanın kurulmasının Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılmasında EAGÜ’ler adına büyük stratejik önemi olduğunu vurguladı.

Dünyada EAGÜ statüsünde 47 ülke bulunuyor. Bu ülkelerdeki 880 milyon insan Dünya nüfusunun yüzde 12’sini oluşturuyor.

Utoikamanu BM Genel Kurulu sırasında geçen hafta New York’ta düzenlenen basın toplantısında “EAGÜ’lerin yine geride bırakılmayacaklarını garanti altına almalıyız” dedi ve EAGÜ’lerin teknoloji, yenilikler ve bilime erişimlerinin olmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Teknoloji Bankasının kurulması 2011 yılında EAGÜ’ler için kabul edilen ve bu ülkelerin sürdürülebilir kalkınmasına odaklanan İstanbul Eylem Programı altında öncelik taşıyor. Bankanın önemi ayrıca 2015 yılında Addis Ababa Eylem Planı ve ardından 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminde de tekrarlandı.

Bankanın Dünyanın en yoksul ülkeleri için bilim, teknoloji ve inovasyonun uygulanmasını yaygınlaştırması bekleniyor.  Banka teknoloji politikalarını iyileştirmek, teknoloji transferini kolaylaştırmak ve EAGÜ’lerin küresel bilgi tabanlı ekonomiye entegrasyonunu sağlamak için çalışacak.

Banka ayrıca ihtiyaç, kaynak ve aktörlerin bağlantısını sağlayan bir bilgi merkezi olarak da hizmet verecek. Böylelikle EAGÜ’lerin mevcut teknoloji projelerine erişimi kolaylaştırılacak.

Anlaşmaların imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Genel Sekreter Yardımcısı Amina Mohammed de bu Bankanın EAGÜ’lerin bilim, teknoloji ve inovasyon kapasitelerini güçlendirecek etkili bir mekanizmaya dönüştürülmesinin herkesin kolektif sorumluluğu olduğunu vurguladı ve Üye Devletler, özel sektör ve vakıflar gibi paydaşları potansiyeline ulaşması için bu bankayı finanse etmeye çağırdı.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb