ÜST MENÜ

En Az Gelişmiş Ülkeler için Sürdürülebilir Kalkınma Antalya’da Ele Alınacak

ldcmtrhBirleşmiş Milletler Genel Kurulunun verdiği karar doğrultusunda En Az Gelişmiş Ülkeler İstanbul Eylem Planının Değerlendirme toplantısı 27-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Antalya’da düzenleniyor.

Toplam 880 milyon nüfuslarıyla Dünya nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan 48 ülkenin sürdürülebilir kalkınma alanında ilerleme sağlamalarına yönelik olarak 2011 yılında kabul edilen İstanbul Eylem Planının yarı dönem değerlendirme toplantısının en üst seviden siyasi temsilcilerin yanı sıra hükümet, özel sektör, çok taraflı örgütler, sivil toplum ve akademi temsilcileri olmak üzere ilgili tüm paydaşların katılımıyla gerçekleşmesi bekleniyor.

BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Az Gelişmiş Ülkeler, Denize Kıyısı Olmayan Ülkeler ve Küçük Ada Devletleri Yüksek Temsilcisi (UN-OHRLLS) Gyan Chandra Acharya, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 10 yıllık süreyi kapsayan İstanbul Eylem Planının yarı dönem değerlendirmesinin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin uygulamaya konduğu ilk yıl yapılacak olmasının önem taşıdığını belirtti ve “Birçok başarının yanı sıra sorunla da karşı karşıyayız. Toplantı uluslararası topluluğun En Az Gelişmiş Ülkelere ortak desteğinin ortaya konması için de bir fırsat” dedi.

BM tarafından ekonomi alanında yapılan araştırmalara göre En Az Gelişmiş Ülkelerde 2011 yılında bu yana genel olarak olumlu bir büyüme olduğu belirtiliyor. 2012 yılında yıllık yüzde 4 olan ortalama büyüme oranı söz konusu ülkelerde 2014 yılında yüzde 5,3 olarak gerçekleşmiş bulunuyor.

Acharya, ancak, söz konusu ülkelerin hepsinde gelişmenin eşit olmadığını, bazılarını 2016 ilk çeyrek büyüme oranlarının yüzde 7 olarak gerçekleştiğini ifade etti.

Hali hazırda, Afrika’da 34, Asya’da 9, Pasifik bölgesinde 4 ve Karayipler’de 1 olmak üzere toplam 48 ülke En Az Gelişmiş Ülke listesinde yer alıyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb