ÜST MENÜ

En Az Gelişmiş Ülkeler Türkiye’nin uzmanlığından ve BM Teknoloji Bankasının desteğinden yararlanacak

LDCBank

 

Türkiye, En Az Gelişmiş Ülkelere yönelik olarak Gebze’de kurulan Teknoloji Bankasına artan oranda uzmanlık ve destek sağlayacak. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal Türkiye’nin Teknoloji Bankasına olan desteğinin süreceğini belirtti ve Türkiye’nin dünyanın en yoksul ülkelerinin savunucusu rolüne vurgu yaptı.

Ağbal, “Uluslararası kalkınma iş birliği anlayışımızın bir parçası olarak En Az Gelişmiş Ülkelerin ihtiyaçlarının karşılanmasına önem veriyoruz. Birleşmiş Milletler Teknoloji Bankasına Türkiye’de ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz. Kuruluş sürecinin başından bu yana verdiğimiz desteği sürdürmeye kararlıyız” dedi.

Ağbal ve beraberindeki heyet Gebze’de Teknoloji Bankası Genel Müdürü Joshua Setipa ve banka çalışanlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda bankanın atacağı adımlar ele alındı ve ortak çalışmalar ve kaynak temini alanında yapılabilecekler hususunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Setipa, “Geçtiğimiz yıl açılan Teknoloji Bankasına ilk üst düzey ziyaretin Sayın Ağbal ve ekibi tarafından gerçekleştirilmesi son derece uygun oldu, çünkü Türkiye çok önemli bir stratejik ortağımız ve sağladığı cömert destek dünyanın en az gelişmiş ülkelerinin çok ihtiyaç duyduğu bilim, teknoloji ve yenilikçilik alanlarına erişimlerine de katkı sağlıyor” dedi.

Türkiye en az gelişmiş ülkelerin sürdürülebilir kalkınma ve 2030 gündemi için hayati önem taşıyan teknolojilerden faydalanmalarına destek sağlayan Teknoloji Bankasına desteğini sürdüreceğini bir kez daha vurguladı. Banka ayrıca Türk bilimsel kurumlarının en az gelişmiş ülkelerdeki muhataplarıyla çalışmalarına da aracılık edecek.

Turkiye’de açılan ilk BM kuruluşu genel merkezi olan En Az Gelişmiş Ülkeler Teknoloji Bankası 2018 yılında Gebze’de hizmete girdi. Banka, en az gelişmiş ülkelerin bilim, teknoloji ve yenilikçilik alanlarındaki gelişmelere daha etkin şekilde erişmesini destekliyor. Banka, bilginin belirlenmesi, korunması, ortaklıkların inşası için çalışıyor ve araştırma, teknolojik çözümler ve eğitim alanlarında hizmet veriyor.
Bankanın kurulması ile birlikte BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının 17.8’inci hedefi de hayata geçirilmiş oldu. 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemin parçası olan Amaçlar sayesinde kimsenin geride bırakılmaması ilkesinin tam olarak hayata geçirilmesi öngörülüyor.
Banka gönüllülük temelli katkılar ile finanse ediliyor. Türkiye Bankanın kaynak yaratma çabalarını destekleyeceğini açıklamış bulunuyor.

Daha fazla bilgi için:

Louise Stoddard – stoddard@un.org

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb