ÜST MENÜ

En Az Gelişmiş Ülkelerden gelen gazeteciler BM Toplantısı haberlerini Dünyanın uzak köşelerine ulaştırıyor

En Az Gelişmiş Ülkelerden gelen gazeteciler BM Genel Sekreter Yardımcısı Acharya ile birlikte. Fotoğraaf: UNIC Ankara

En Az Gelişmiş Ülkelerden gelen gazeteciler BM Genel Sekreter Yardımcısı Acharya ile birlikte. Fotoğraaf: UNIC Ankara

Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler İstanbul Eylem Planı Yarı Dönem Değerlendirme Toplantısını Dünyanın en az gelişmiş ülkelerinden gelen yirminin üzerinde yabancı gazeteci izledi. Türkiye’nin sponsorluğunda Antalya’ya gelen gazeteciler konferanstan haberleri ülkelerine ulaştırıp, önemli mesajları okuyucularına ilettiler.

Senegal’de aylık bir kadın dergisinde yazan Aminata Charlotte Seck Ruanda’nın kaydettiği ilerleme ile ilgili toplantıda paylaştığı etkileyici istatistiklerle özellikle ilgilendiğini belirtti. Seck BM Haber Merkezi’ne yaptığı açıklamada “Bu çok umut verici. Bunun mümkün olduğunu sadece bir hayal olmadığını herkesin görmesi için bu hikayeyi anlatmalıyız” dedi.

Bangladeş The Independent Gazetesi için yazan Rafiqul Islam Azad ise  “En Az Gelişmiş Ülkeler İstanbul Eylem Planı Yarı Dönem Değerlendirme Toplantısına katılmak özellikle Bangladeş’in kalkınma süreci hakkında daha ayrıntılı haberler yazmamda bana çok yardımcı olacak” diyor.

Antalya’da 27-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısında 2011 yılında benimsenen İstanbul Eylem Planında öngörülenler konusunda ülkelerin ne kadar ilerleme sağladıkları değerlendiriliyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ev sahipliğinde yapılan toplantıya Güney Sudan’dan katılan Koang Pal Chang toplantıya katılımını “nadir bir fırsat” olarak değerlendiriyor. Chang, bazı gazetecilerin Güney Sudan’ı duymadığını belirtirken, “Ben bütün bu ülkeleri biliyorum ama oradan insanlarla daha önce hiç karşılaşmamıştım” diyor.

BM rakamlarına göre en az gelişmiş ülkelerin toplam nüfusunun yüzde 51’i yani yaklaşık 500 milyon kişi hala aşırı yoksulluk içinde yaşıyor. Bu ülkelerdeki 18 milyon okul çağındaki çocuk okula gidemiyor. Bu ülkelerin toplam ihracatı küresel toplamın yüzde 1.1’ini oluşturuyor.

Toplantının son günü olan bugün En Az Gelişmiş Ülkeler için daha fazla hedefin belirlendiği sonuç bildirgesinin yayınlanması bekleniyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb