ÜST MENÜ

Endonezya’da tsunamiden ölenlerin sayısı 400’ü geçti

© UNICEF/Arimacs Wilander. Tsunamiden hasar görmüş bir araba.Labuhan Köyü, Pandeglang, Banten, Endonezya. 24 Aralık 2018

© UNICEF/Arimacs Wilander. Tsunamiden hasar görmüş bir araba.Labuhan Köyü, Pandeglang, Banten, Endonezya. 24 Aralık 2018

Endonezya’nın iki ana adası Sumatra ve Java’da 22 Aralık tarihinde meydana gelen tsunami sonrası kurtarma ve yardım çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi OCHA Endonezya Ulusal Afet İdaresi Ajansından aldığı bilgiye göre yaptığı açıklamada tsunamide 430 kişinin öldüğünü 1495 kişinin yaralandığını ve 159 kişinin de halen kayıp durumda olduğunu bildirdi.

Tsunami sonrası ve en son yapılan yeni bir tsunami uyarısı sonrası tahmini 22 bin kişinin yerlerinden olduğu da belirtildi. Tsunamide 924 ev, 73 otel ve villa, 60 dükkan, 434 tekne ve 65 araç hasar gördü.

Endonezya’nın Meteoroloji, Klimatoloji ve Jeofizik Ajansı Sunda Boğazındaki Anak Krakatau volkanının çevresindeki bölge için yeni bir tsunami olabileceği ve insanların kıyı bölgesinden 1 km geride durmaları gerektiği yönünde uyarı yaptı.

Ölümcül tsunamiye deniz altında meydana gelen bir toprak kaymasının neden olduğu düşünülüyor.

BM ortağı Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Başkanı Jan Geland yaptığı açıklamada afet yardım fonlarından 333 bin dolardan fazla miktarın tsunaminin etkilediği alanda yaklaşık 7 bin kişiye tıbbi bakım, psikososyal destek, sıhhi hizmetler ve temiz su dağıtımı sağlanmasında destek için Endonezya Kızılhaç’ına verileceğini açıkladı.

UNICEF Endonezya ofisi de afet sonrası sıhhi malzeme kitleri ve cibinlikler dağıtıyor, beslenme ve çocukların korunması konusunda teknik destek sağlıyor.

BM Kuruluşları ve Endonezya hükümeti, diğer insani yardım ortakları ile birlikte Eylül ayının sonlarında Lombok ve Sulawesi bölgelerini etkileyen deprem ve tsunami sonrası devam eden insani yardım çalışmalarını da sürdürüyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tsunami sonrası yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler’in Endonezya Hükümeti tarafından yürütülen kurtarma ve yardım çalışmalarına destek vermeye hazır olduğunu bildirmişti.

26 Aralık 2004 tarihinde Hint Okyanusunda meydana gelen deprem ve tsunami 13 ülkede 226 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuş, Endonezya’da en fazla sayıda ölüm yaşanmıştı.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb