ÜST MENÜ

Ertelenen Suriye müzakerelerinin Cuma günü başlaması öngörülüyor: İlk hedef ateşkesin sağlanması

Staffan de Mistura

Staffan de Mistura

Suriye’de taraflar arasında Birleşmiş Milletler önderliğinde 25 Ocak’ta başlaması planlanan müzakerelerin Cuma günü başlayacağı açıklandı. Görüşmelerde ilk hedef ateşkesin yaygın bir şekilde sağlanması, insani yardımların kesintisiz şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için gerekli şartların oluşturulması ve Daeş tehdit ile mücadele.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cuma günü başlayacak görüşmelere katılacak taraflara davetiyelerin bugün gönderileceğini belirtti ve 250 kişinin ölümüne, 4 milyondan fazla insanın başka ülkelere mülteci olarak kaçmasına, ülke içinde de 6 milyon insanın evlerinden edilmesine, 13 milyon insanın da insani yardıma muhtaç hale gelmesine yol açan savaşa son verilmesinin önündeki zorlukların farkında olduğunu belirtti.

Mistura, Cenevre’de 25 Ocak’ta basın mensuplarıyla yaptığı görüşmede, görüşmelerin hızlı da yavaş da ilerleyebileceğini, görüşmeler sırasında patlayabilecek bombalar nedeniyle kimilerinin masayı bırakmak isteyeceğini, kimilerinin masaya dönmek isteyeceğini, bir çok farklı tutumla karşılaşılabileceğini söyledi.

Mistura, çok iyimser ya da çok kötümser olunmaması gerektiğini, önemli olanın görüşmelerin devam ettirilmesi olduğunu belirtti.

Görüşmelere, Esad yönetimi ve mühalefet temsilcilerinin ayrı ayrı odalarda yer almaları ve BM yetkililerinin iki taraf arasında mekik diplomasisi yürütmesi ile başlanması ve bu sürecin altı ay devam etmesi öngörülüyor. İlan edilecek ateşkes Daeş ve El Nusra Cehpesini kapsamayacak.

Cuma günü başlaması beklenen görüşmelerin temeli Kasım ayında Viyana’da Arap Birliği, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve aralarında Türkiye’nin de bunduğu 17 ülkeden oluşan Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantısında atıldı.

Cuma günü bir ‘açılış töreni’ yapılmayacağını söyleyen Mistura, tarafların acil öncelikli olarak ilk etapta geniş kapsamlı bir ateşkes, Daeş tehdidi ile mücadele ve insani yardım için gerekli şartların sağlanması konularını görüşeceklerini açıkladı. Mistura, “Başlayabilirsek, en azından doğru adımı atarak başlamak istiyoruz. Ardından zaten yokuş yukarı bir yolda ilerleyeceğiz” dedi. Mistura görüşmelerde sivil toplum ve nüfusun yüzde 51’ini teşkil eden kadınlarında önemli derecede yer alacağını söyledi.

Mistura görüşmelerin başlamasından sonra zorlu bir sürecin yaşanacağını, tarafların anlaşmazlıklarının sürdüğünü, ancak artık en azından sorunun çözülmesi için daha fazla gayret göstermeleri gerektiğini anladıklarını söyledi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb