ÜST MENÜ

FAO: Antibiyotik direnci ile mücadelenin ön saflarında çiftçiler ve hayvancılıkla uğraşanlar yer alıyor

Hedef 2

 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), antibiyotiklere dirençli hale gelen enfeksiyonlar nedeniyle her yıl yaklaşık dünya genelinde 700 bin kişinin hayatını kaybettiğini, sayısı bilinmeyen miktarda hayvanın ise tedavi edilemediğini açıkladı.

FAO, Antibiyotik Farkındalık Haftasında yaptığı açıklamada çiftçilerin antibiyotik direncinin önlenmesiyle mücadelenin ön saflarında yer alması gerektiğini, bu bağlamda ayrıca çiftliklerde hijyen kurallarına da uyulmasının şart olduğunu belirtti.

FAO Başveterineri Juan Lubroth, ”Çiftliklerde aşırı oranda antibiyotik kullandığımızda antibiyotik direncinin artmasına katkıda bulunmuş oluyoruz. Antibiyotik direncine neden olan unsurların hayvan dışkısı ve çiftlik atıklarıyla birlikte çevreye yayılmasına yol açıyoruz” dedi. Lubroth, bu sürecin gıda zincirini tarladan pazara kadar tüm süreçlerde etkileyebileceğini ifade etti.

FAO verilerine göre her bir dakikada bir kişi antibiyotik direnci nedeniyle dünya genelinde yaşamını yitiriyor. Küresel ölçekte önlem alınmaması halinde bu sayının artacağı belirtiliyor. 2050 yılına kadar antibiyotik direnci nedeniyle küresel ekonomik kayıpların çok büyük boyutlara ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Antibiyotik direnci, gıda güvenliği ve güvenli gıdanın yanı sıra dünya genelinde çiftçilik ve hayvancılıkla geçinen milyonlarca insanın gelir kaynağına da, üretim kaybı, hasta hayvanların tedavisinin yapılamaması veya hayvanların kaybedilmesi gibi olumsuz etki yapabilecek bir tehdit içeriyor. 

Lubroth, ”Artan dünya nüfusunu besleyebilmek ve antibiyotiklerin etkisini kaybetmesini önleyebilmek için çiftçilere, hayvancılıkla uğraşanlara ve gıda üretim sistemlerine yatırım yaparak daha sürdürülebilir tarım uygulamalarına geçmeliyiz” dedi.

Antibiyotikler hayvancılık, balık çiftlikleri ve hatta tarlarlar ve meyve bahçelerinde, hastalıkların önlenmesi ve hayvanların daha hızlı irileşmeleri için yaygın olarak kullanılıyor.

Bu alanlarda antibiyotiklerin uygun olmayan şekillerde kullanımının, hastalıkların tedavisini olumsuz etkileyen antibiyotik direncinin gelişmesinde rol oynadığı ifade ediliyor. 

Dr. Lubroth, tarım ve hayvancılıkla uğraşanlardan çiftliklerde hijyen kurallarına tam olarak uymaları, antibiyotik kullanmadan önce uzman görüşü almaları ve tecrübelerini komşuları ile paylaşmaları çağrısı yapıyor. Dr. Lubroth, hayvancılıkla uğraşan kişilerden içine antibiyotik eklenmemiş iyi kalite yem kullanmarını da istiyor. 

Her yıl Kasım ayında Antibiyotik Farkındalık Haftası kapsamında antibiyotik direnciyle mücadele konusunda farkındalık yaratılması için çalışmalar yapılıyor.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb