ÜST MENÜ

FAO: Artan küresel açlıkla mücadele için acil olarak önlem alınmalı

Nepal’de sırtında çocuğu ile birlikte kocasının saban sürmesini izleyen bir kadın – Fotoğraf: IFAD/Sanjit Das

Nepal’de sırtında çocuğu ile birlikte kocasının saban sürmesini izleyen bir kadın – Fotoğraf: IFAD/Sanjit Das

 

 
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Direktörü José Graziano da Silva artan küresel açlık ile mücadele için acil olarak önlem alınması ve yoksul ve korunmaya muhtaç kesimlerin şoklara karşı daha dirençli hale gelmelerine yardım edilmesi gerektiğini söyledi.

FAO verilerine göre Dünya genelinde açlıkla mücadele eden insan sayısının on yıl aradan sonra ilk kez artış göstererek 815’ine çıkmış bulunuyor.

Silva, Roma’da yapılan FAO Konsey oturumunda “Şu an yapılacak en önemli şey çatışmalar ve iklim değişikliğinin etkileriyle karşı karşıya kalan yoksul kesimlerin (zorluklara karşı) güçlendirilmesidir” dedi.

FAO verilerine göre bir yandan açlıkta artış yaşanırken diğer yandan da kalkınmış ve kalkınmakta olan ülkelerde obezite ve aşırı kilo sorununda yükseliş yaşanıyor. Bu durum da yeni sorunları beraberinde getiriyor ve gıda fiyatlarında artış yaşanmasına yol açıyor.

Silva, bu nedenle insani yardımların kalkınma yardımları ile desteklenmesi gerektiğini, hem kamu hem de özel sektörün yatırımlarını artırmasının şart olduğunu, ancak bu şekilde 2030 yılına kadar açlığın ortadan kaldırılabileceğini belirtti.

İki yılda bir yapılan FAO Konferanslarına kadar olan sürede Teşkilatın idari ve mali konularının ele alındığı FAO Konsey oturumunda konuşma yaşan Silva 2018 yılında gıda ve tarım alanında ele alınacak ana konuları üye devletlere açıkladı.

Silva, FAO’nun 2018 önceliklerinin üye devletleri, gıda üretimi, ekosistem hizmetleri ve iklim değişikliğine dayanıklılık dahil sürdürülebilir tarım uygulamaları konusunda desteklemeyi amaçladığını ifade etti.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb