ÜST MENÜ

FAO: Küresel Gıda Fiyatları Temmuz ayında az da olsa düşüş gösterdi

gida2016-1

 

Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Küresel Gıda Fiyatlarının, beş ay arka arkaya artışını takiben, Temmuz ayında az da olsa düşüş gösterdiğini açıkladı.

FAO tarafından uluslararası pazarlarda tahıl, bitkisel yağ, süt ürünleri, et ve şekerden oluşan beş ana gıda maddesinin fiyatları ve ticareti takip edilerek belirlenen Gıda Fiyatları Endeksi Haziran ayındaki seviyesine göre yüzde 0,8 ve 2015 Temmuz ayına nazaran ise yüzde 1,4 oranında düşüş göstererek 161,9 olarak belirlendi.

Süt, et ve şeker fiyatlarında önemli bir oynama olmazken, Endeksteki düşüşün ana nedeninin tahıl ve bitkisel yağ fiyatlarındaki azalmadan kaynaklandığı ifade ediliyor.

Hububat fiyatları Haziran ayına oranla yüzde 5,6 düşüş gösterdi. Dünya’nın en büyük mısır üreticisi olan ABD’de hasatın yüksek olması mısır fiyatlarında keskin bir azalmayı da beraberinde getirdi.

Temmuz ayında düşüş yaşayan bir diğer gıda emtiası ise buğday oldu. Bu değişikliğin de ana nedeni olarak Karadeniz Bölgesinde buğday üretimindeki artış gösteriliyor. Ancak, pirinç fiyatlarının ise Basmati ve diğer türlerin arzında yaşanan azalma nedeniyle yükseliş yaşadığı ifade edildi.

Bitkisel yağ fiyatları ise üç aydır süren düşüşü Temmuz ayında da devam ettirdi ve Haziran ayına göre yüzde 2,8 geriledi.

Süt ürünleri ise bir ay öncesine göre yüzde 3,2 ile en belirgin yükselişi gösteren gıda emtiası oldu. Ancak, söz konusu artışa rağmen, süt ürünleri fiyatlarının son yıllara oranla yine de düşük olduğu açıklandı.

Et fiyatlarında ise Haziran fiyatlarına göre yüzde 1,3 oranında artış yaşandı. Bu artışın nedeninin Avrupa Birliğinde domuz kesim sayısındaki azalma, Okyanusya bölgesinde küçük ve büyük baş hayvan arzında düşüş ve Çin ve diğer bir çok Asya ülkesinin et ithalatındaki talep artışı olduğu belirtiliyor.

Şeker fiyatlarında atışın ise, başta Brezilya Reali’nin ABD Dolarına karşı değer kazanması olmak üzere üretimdeki son gelişemler sonucu yaşadığı ifade ediliyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb