ÜST MENÜ

Filistin G77 başkanlığını devraldı

Mısır Filistin’e G77 başkanlığını devrediyor. Fotoğraf: BM/Manuel Elias

Mısır Filistin’e G77 başkanlığını devrediyor. Fotoğraf: BM/Manuel Elias

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri  António Guterres gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğu G77 Grubunun başkanlığını Filistin’in devralmasından duyduğu memnuniyeti “Filistin’in tarihi liderliği” ifadesiyle dile getirdi.

Filistin 134 gelişmekte olan ülkenin oluşturduğu G77 ve Çin grubunun başkanlığını Mısır’dan devraldı.

Devir töreninde konuşan Genel Sekreter Guterres “Filistin ve vatandaşlarının karşı karşıya olduğumuz en zorlayıcı ve dramatik küresel konularda ilk elden deneyimi var” diye konuştu.

Genel Sekreter Filistin’in bu önemli grubun başkanlığını yapmasının yerinde olduğunu vurguladı.

Guterres, “Grup 77 ve Çin 2018 yılı boyunca güçlü liderliklerini sergilediler ve ortak sorunlarımızın üstesinden gelmenin tek yolunun çok taraflılık olduğunu göstermede merkezi bir kuvvet olduklarını bir kere daha kanıtladılar” diye konuştu.

Guterres G77’nin 2018 yılı başkanlığını yapan Mısır’ı da tebrik etti ve özellikle gelişmekte olan ülkelerin iklim eylemi taahhütlerini yerine getirmeleri için finans sağlanmasındaki rolüne dikkat çekti.

Göç için Küresel İlkeler ile BM faaliyetlerinin merkezine kalkınmayı getiren BM Kalkınma Sistemi reformu konularında G77’nin oynadığı önemli rolü de hatırlatan Genel Sekreter, “Birleşmiş Milletler’in en zor durumdakiler için önemli olan konulara odaklanmasını sağlıyorsunuz ve son derece yapıcı rolünüzden ötürü size şükran borçluyuz” dedi.

Filistin’in grubun 2019 yılı başkanı olması yönündeki karar grup üyesi ülkelerin dışişleri bakanları tarafından 2018 yılının Eylül ayında alınmıştı. Bir ay sonrasında ise BM Genel Kurulu üye olmayan gözlemci devlet statüsündeki Filistin’e başkanlığı boyunca uluslararası konferanslara katılma gibi ek imtiyazlar verilmesini onaylamıştı.

 

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb