ÜST MENÜ

Filistinli öğrenciler mali kesintiler yüzünden hayallerini bir kenara bırakıyor

Gazze’deki UNRWA okulları öğrencileri BM Haber Merkezi ile mülakat sırasında görülüyor. Fotoğraf: UNRWA/Khalil Adwan

Gazze’deki UNRWA okulları öğrencileri BM Haber Merkezi ile mülakat sırasında görülüyor. Fotoğraf: UNRWA/Khalil Adwan

Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu UNRWA Gazze Operasyon Direktörü Matthias Schmale UNRWA tarafından desteklenen okullara devam eden öğrenciler gelecek ile ilgili belirsizlik yüzünden sürekli endişe halindeler dedi.

UNRWA 2018 yılında beklenmeyen bir mali kriz ile yüz yüze geldi. Maddi kriz UNRWA’nın 500 bin öğrencinin de aralarında olduğu milyonlarca Filistinli mülteciye sağladığı temel hizmetlerin devam etmesini tehlike altına sokuyor. 2018’in Eylül ayında sınıfların yeniden açılması için fon sağlansa da 2019 yılının daha kolay geçeceğine dair henüz bir garanti sağlanmış değil.

UNRWA 711 okulunda Batı Şeria, Gazze Şeridi, Ürdün, Lübnan ve Suriye’deki Filistinli mülteci çocuklara parasız temel eğitim sağlıyor. Okullar uzun yaz tatilinden sonra açılsa da UNRWA okullarla ilgili öğrencilerin günlük hayatlarını doğrudan etkileyecek zor kararlar almak zorunda kalıyor.

Kısa süre önce Gazze Şeridini ziyaret eden Birleşmiş Milletler Haber Merkezinden Reem Abaza’ya konuşan 6. Sınıf öğrencisi Raghd şöyle diyor: “Yaz tatili boyunca genelde mutlu olur, iyi vakit geçiririz, ama en son tatilde UNRWA kapanacak mı ya da okula gidebilecek miyiz diye endişe içindeydik.”

14 yaşındaki Hada “herkes çok endişeliydi ancak sosyal danışmanın kapısını destek almak için çaldıklarında danışmanın artık orada olmadığını hatırladılar” diye konuşuyor. UNRWA okullarında sosyal danışman pozisyonu maddi kısıtlamalar nedeniyle kaldırılmak zorunda kalmıştı.

UNRWA’nın küresel bir fon sağlama kampanyası başlattığı Ar Rimal kızlar okulunu ziyaret eden Abaza 14 yaşındaki Eva ile de konuştu. Eva “Okul bize elimizle pratik edebileceğimiz yöntemlerle bir şeyler öğretmeye çalışıyor ve geçmiş yıllarda kimya dersinde deneyler yapardık. Gelecekte büyük biri olma hayallerim vardı, ama şimdi içinde olduğumuz durum yüzünden o hayalleri kurmayı bıraktım” diyor.

ABD’nin 2018 yılı başında UNRWA’ya verdiği desteği kesmesinin kuruluşa etkisi çok büyük oldu. 1949 yılında BM Genel Kurulu kararıyla Orta Doğu’da çeşitli ülkelerde yaşayan Filistinlilere destek ve koruma sağlamak üzere kurulan UNRWA okul hizmetlerinden başka sağlık hizmeti, acil yardım, kamp altyapısı gibi hizmetler de sağlıyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb