ÜST MENÜ

Gazze Şeridinde BM Genel Sekreteri 2 devletli çözüm çağrısını yineledi

Genel Sekreter António Guterres UNRWA’nın Beit Lahiya okulunda basın mensuplarına konuşuyor. Fotoğraf: OSSG

Genel Sekreter António Guterres UNRWA’nın Beit Lahiya okulunda basın mensuplarına konuşuyor. Fotoğraf: OSSG

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği görevine geldiğinden bu yana ilk defa Gazze Şeridi’ni ziyaret eden António Guterres Filistinlilerin birlik olması çağrısı yaparken, bölünmelerin Filistin halkının davasını zayıflatacağını söyledi.

Gazze Şeridi’nde BM Filistinlilere yardım kuruluşu UNRWA tarafından desteklenen bir okulda gazetecilere açıklamalarda bulunan Genel Sekreter, şiddet ve terörün reddedilmesi ve İsrail’in mevcudiyet hakkının tanınmasının da dahil olduğu Filistin Kurtuluş Örgütü ilkeleri doğrultusunda birlik için çağrı yaptı.

Guterres “Bir hayalim var. Bir gün Kutsal Toprakları İsrail ve Filistin ile iki devletli barış ve güvenlik içinde yaşarken görme hayali” diye konuştu

Guterres güvenilir bir siyasi süreç yaşanması ve Filistinlilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesinin önemine de dikkat çekti.

Guterres BM Güvenlik Konseyinin 1860 sayısı kararı uyarınca ambargonun kaldırılması gerektiğini vurguladı.  BM Güvenlik Konseyinin 2009 yılında aldığı karar İsrail ve Hamas’a derhal ateşkes çağrısı ve gıda, petrol ve ilaç ambargosunun derhal kaldırılması çağrısı yapıyor. Söz konusu karar Filistinliler arasında da ihtilaf olmasını engellemek amacındaydı. Hamas 2007 yılında Gazze’de kontrolü ele geçirmişti. O tarihten bu yana ise İsrail Hamas’ı izole etmek için malzeme ve insanların giriş çıkışını kısıtlıyor.

BM Genel Sekreteri uluslararası topluluğa da çağrı yaparak Gazze Şeridi’ne yapılan insani yardımı desteklemeye çağırdı. Guterres ayrıca Merkezi Acil Yardım Fonu CERF’den Gazze için derhal 4 milyon Dolar sağlanması emrini de verdi.

İsrail-Gazze sınırını helikopter ile havadan gözlemleyen ardında da araç ile sınırı geçen Guterres Gazze’deki durumu “en dramatik insani krizlerden biri” diye niteledi.

Gazze’de yaşayan 2 milyon insanın elektrik, gıda ya da sağlık hizmetleri gibi temel hizmetlere erişimleri yok. Geçen ay yayınlanan BM raporuna göre bu şekilde devam ederse 2020 yılı itibarıyla Gazze yaşanamaz hale gelecek.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb