ÜST MENÜ

BM’den altın madenciliğini civasız ve daha güvenli yapma girişimi

Fotoğraf: UNEP

Fotoğraf: UNEP

Birleşmiş Milletler (BM) akıllı telefonlardan alyanslara kadar çok çeşitli alanlarda kullanılan altının insan ve çevre sağlığını tehdit eden civa temelli madencilik yöntemleri olmadan elde edilmesi için yeni bir girişim başlattı.

Altın üretimi küresel olarak milyonlarca erkek, kadın ve çocuğu cıvanın zehirli seviyelerine maruz bırakıyor. Cıva beyine hasar verirken, görme ve duyma kaybına ve çocukların gelişiminin geri kalmasına neden oluyor.

Burkina Faso, Kolombiya, Guyana, Endonezya, Kenya, Moğolistan, Filipinler ve Peru Hükümetleri ile BM Çevre Programı UNEP, BM Kalkınma Programı UNDP, BM Sınai Kalkınma Örgütü UNIDO, Küresel Çevre Fonu GEF ve Conservation International ortaklığındaki 180 milyon Dolar bütçeli 5 yıllık program zararlı civa emisyonlarıyla mücadele edip sekiz ülkedeki madencilerin çalışma koşullarını iyileştirmeyi amaçlıyor.

UNIDO yetkilisi Philippe Scholtès konuyla ilgili yaptığı açıklamada özellikle gelişmekte olan ülkelerde artizan ve küçük çaplı madencilikte civanın yaygın biçimde kullanılmasının çevreyi ve insanları olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Dünya’da üretilen altının yüzde 20’si küçük çaplı altın madenciliği yoluyla elde ediliyor. Bu üretim insan yapımı civa emisyonlarının en büyük kaynağını oluştururken atmosphere yıllık bin ton cıva salınmasına neden oluyor.

UNEP İcra Direktörü vekili Joyce Msuya cıva emisyonlarının sağlığımız ve ekosistem üzerinde büyük etkisi olduğunu, yediğimiz gıdadan, içtiğimiz suya soluduğumuz havaya kadar herşeyi kirlettiğini vurguladı.

Artizan ve küçük çaplı altın madenciliği sektöründe 4.5 milyonu kadın, 600 binden fazlası çocuk 15 milyon insan çalışıyor.

GEF GOLD kısa adıyla başlatılan girişim altın madenciliğinde civa kullanımını aşamalı olarak sonlandıracak, madencileri sorumlu üretilmiş maden pazarları ile bağlantıya geçirecek, altın değer zincirlerinin hem madencileri desteklemesini hem de tüketicilerin etik olarak üretilmiş, çevresel olarak sürdürülebilir altına erişmesini sağlayacak.

, , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb