ÜST MENÜ

“Gelin çocukları yaşatalım”: BM Yemen’de kıtlık riskine karşı gıda yardımını artırıyor

WFP/Marco Frattini - Sana’daki Al Sabeen çocuk hastanesinde ciddi oranda yetersiz beslenme nedeniyle tedavi altına alınan beş yaşındaki Ali Yakya Ali’ye WFP besleyici gıdalar sağlıyor.. 11 Kasım 2018.

WFP/Marco Frattini – Sana’daki Al Sabeen çocuk hastanesinde ciddi oranda yetersiz beslenme nedeniyle tedavi altına alınan beş yaşındaki Ali Yakya Ali’ye WFP besleyici gıdalar sağlıyor.. 11 Kasım 2018.

 

Birleşmiş Milletler Gıda Programı (WFP) Yemen’de karşı karşıya olunan ve en ciddi insani kriz olarak adlandırılan kıtlık riskine karşı gıda yardımlarını artırmaya hazırlanıyor. WFP İcra Direktörü David Beasley, yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilmesi için çatışan tarafları “bu korkunç savaşa” son vermeye çağırıyor.

Beasley, Yemen’e gerçekleştirdiği üç günlük ziyaret kapsamında, ülkeye sevk edilen gıda, yakıt ve ilaç yardımlarının yüzde 70’nin geçtiği önemli bir liman kenti olan Hudaydah’da açıklamalarda bulundu.

Hudaydah’da yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle WFP’nin gıda yardımı çalışmaları ciddi oranda sekteye uğramış bulunuyor. Beasley ziyareti sırasında açlık nedeniyle bir deri bir kemiğe dönüşmüş çocukları gördüğünü, artık bu çocukların yaşatılması ve insanların yaşamlarını yeniden inşa edebilmeleri için tüm çabanın ortaya konması gerektiğini söyledi.

WFP Yemen’de her ay 7 ila 8 milyon kişiye gıda yardımı ulaştırıyor. Ülkede açlık çeken kesimdeki artış nedeniyle WFP de yardımlarını 12 milyon kişiye ulaşacak seviyeye yükseltmeye hazırlanıyor.

Beasley, Hudaydah’da yaptığı açıklamada, limanın yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması açısından hayati öneme sahip olduğunu belirtti ve “Bu limanı her ne pahasına olursa olsun korumamız, faaliyetlerine devam etmesini sağlamamız gerektiği konusunda Dünya’ya açık bir mesaj göndermek için buradayım. Eğer bunları yapmazsak insanlar ölecek” dedi.

WFP İcra Direktörü çatışmalar nedeniyle çöken ekonominin yeniden canlandırılması gerektiğini böylece insanların gıda ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri maddi imkana sahip olabileceklerini, bunun da sadece barışın sağlanması halinde mümkün olabileceğini söyledi.

 

, , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb