ÜST MENÜ

Genel Sekereter Guterres: Tarihte kayıtlara geçen en sıcak Temmuz ayı yaşandı

BM/Mark Garten

 

Aşırı iklim hareketleri buzdağının sadece görünen kısmı. Dahası buz dağının tümü hızla eriyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, New York’taki BM Genel Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) verilerine göre, 2019 Haziran ayının dünya genelinde tarihte kayıtlara geçen en sıcak Haziran ayı olduğunu söyledi.

Ayrıca, WMO verilerine göre 2019 Temmuz ayının da tarihteki en sıcak Temmuz ayı ile aynı derecede hatta daha sıcak olabileceği belirtiliyor.

Guterres, 2015-2019 döneminin de en sıcak dönem olarak kayıtlara geçebileceğini sözlerine ekledi.

Guterres, “Eğer şimde önlem almazsak, aşırı iklim hareketleri buzdağının sadece görünen kısmı. Dahası buz dağının tümü hızla eriyor” dedi.

BM İklim Zirvesi

Genel Sekreter Guterres 23 Eylül’de New York’taki BM Genel Merkezinde düzenlenecek olan İklim Zirvesinin hükümetler, iş dünyası ve sivil toplum için cesur adımlar atılmasına yönelik iyi bir fırsat teşkil ettiğini belirtti.

Guterres, “Dünyanın önde gelen bilim insanları, iklim değişikliğinin en kötü etkielerini önlemek için sıcaklık artışını mutlaka 1.5°C derecede tutmamız gerektiğini söylüyor” dedi.

Genel Sekreter 2030 yılına kadar sera etkisi yapan gaz salınımlarını yüzde 45 azaltılmazı gerektiğini. 2050 yılına kadar ise karbon nötrlüğünün (net sıfır karbon ayak izini) sağlanmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Guterres, “güzel sözlerin” yeterli olmayacağını, iklim eylemi hedeflerine ulaşılabilmesi için liderlerin New York’a somut planlarla gelmeleri gerektiğini söyledi. Guterres çözüm yollarının mevcut olduğunu ve bunların bir kısmının uygulamaya sokulduğunu da sözlerine ekledi.

Genel Sekreter, iklim değişikliğine karşı önlem alabilmek için “İş yapma, enerji üretme, şehirleri inşa etme ve dünyayı besleme şeklimizi hızlı ve derinden değiştirmemiz gerekiyor” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb