ÜST MENÜ

Genel Sekreter António Guterres BM hedeflerine ulaşmada ekip çalışmasının önemini vurguladı

BM Genel Sekreteri olarak  Genel Merkez’deki ilk gününde António Guterres BM personeline hitap ediyor. Fotoğraf: BM/Rick Bajornas

BM Genel Sekreteri olarak Genel Merkez’deki ilk gününde António Guterres BM personeline hitap ediyor. Fotoğraf: BM/Rick Bajornas

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, New York’taki BM Genel Merkezindeki ilk iş gününde ekip çalışmasının önemini vurguladı ve sadece doğru şeyi yapmak değil, doğru şeyi yapmaya hak kazanmak gerekli dedi.

Karmaşık ihtilaflardan küresel teröre kadar Dünyanın karşı karşıya olduğu zorluklara değinen Guterres “Başarılarımızın farkında olmak çok önemli ancak eksikliklerimizin, başarısızlıklarımızın, gerektiğini yapamadığımız zamanlarında da farkında olmalıyız” diye konuştu.

Tüm teşkilatı eksiklikleri gidermek için birlikte çalışmaya çağıran Guterres, BM kalkınma sisteminde reform yapmanın, ve aynı zamanda BM’nin performansını etkileyen bürokratik kısıtlamaları ele almanın önemine dikkat çekti. Guterres BM’nin “bürokratik deli gömleği”nden kurtulmaya çalışması gerektiğini ifade etti.

Guterres, “Mucize yoktur…. Hedeflerimize ulaşmanın tek yolu bir ekip olarak çalışmaktır” dedi.

Resmen göreve başladığı 1 Ocak 2017 günü “Gelin 2017 yılını barış yılı yapalım” diyerek barış çağrısında bulunan Guterres 31 Aralık 2021 tarihine kadar BM Genel Sekreterliği görevini yapacak. 1995 – 2002 yılları arasında Portekiz Başbakanı olan Guterres, Haziran 2005 – Aralık 2015 tarihleri arasında BM Mülteciler Yüksek Komiseri görevini yapmıştı. Guterres, 2007-2016 yılları arasında görev yapan Ban Ki-moon’dan görevi devraldı.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb