ÜST MENÜ

Genel Sekreter Ban Nükleer denemeleri yasaklayan anlaşma için çağrı yaptı

Fransız Polinezya’sında 1971 yılında yapılan Licorne nükleer testi. Fotoğraf: Resmi “CTBTO Photostream”

Fransız Polinezya’sında 1971 yılında yapılan Licorne nükleer testi. Fotoğraf: Resmi “CTBTO Photostream”

Nükleer Silahların Test Edilmesiyle Mücadele Uluslararası Günü vesilesiyle BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon hem sivil hem de askeri amaçlar için yapılan tüm nükleer patlamaların yasaklanmasını öngören çok taraflı anlaşmanın yürürlüğe girmesi için çağrı yaptılar.

Genel Sekreter gün ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Bugün 450’den fazla nükleer denemenin yapıldığı Kazakistan’daki Semipalatinsk deneme merkezinin kapatılmasının üzerinden çeyrek yüzyıl geçti” ifadelerini kullandı. Semipalatinsk 1991 yılında kapatılmıştı.

Sözlerine “Tüm nükleer denemelerin yasaklanması bu zehirli mirası sona erdirecektir” diye devam eden Ban, Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşmasının imzalanmasının diğer silahsızlanma girişimlerine de ivme kazandıracağını ve çok taraflı işbirliğinin mümkün olduğunu göstermenin yanı sıra nükleer silahlar ve her türlü kitle imha silahlarından arındırılmış bir Orta Doğu bölgesi de dahil olmak üzere diğer bölgesel güvenlik önlemleri için güven sağlayacağını belirtti.
2009 yılında BM Genel Kurulu 29 Ağustos’u Nükleer Silahların Test Edilmesiyle Mücadele Uluslararası Günü olarak ilan etmişti.

Gün ile ilgili mesajında Ban ayrıca bu yıl Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşmasının BM Genel Kurulu tarafından kabul edilişinin 20. Yılı olduğunu da hatırlattı.

Bugüne kadar 183 ülke anlaşmayı imzaladı ve 164 ülke anlaşmayı onadı. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için aralarında Çin, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore), Mısır, Hindistan, İran, İsrail, Pakistan ve A.B.D gibi ülkelerin anlaşmayı onaması gerekiyor.

Genel Sekreter bu konuyla ilgili olarak mesajında “Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için onaması beklenen bu ülkeler diğer ülkeleri beklememeli. Sadece bir ülkenin bile onaması döngüyü kırabilir” dedi.

BM Genel Kurulu Başkanı Mogens Lykketoft de gün ile ilgili mesajında nükleer silahlardan arındırılmış bir dünyaya kavuşma arzusunda bu anlaşmanın çok önemli bir araç olduğunu vurguladı ve anlaşmayı imzalamayan ve onamayan ülkelere imza ve onama için çağrı yaptı.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb