ÜST MENÜ

Genel Sekreter Ban ve Başbakan Davutoğlu bölgesel konuları görüştü

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, BM Genel Kurulu 70. Dönem toplantıları için New York’ta bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu ile 28 Eylül’de bir araya geldi.

646096

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon (sağda) Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştü (BM/foto)

Genel Sekreter, son dönemde yaşanan terör saldırıları nedeniyle Hükümete ve Türk halkına içten taziyelerini sundu.

BM Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, görüşmede Suriye ve Irak’taki durumun ele alındığı, bu bağlamda Daeş’in yarattığı tehditin görüşüldüğü ve bölgedeki çatışmalara siyasi bir çözüm bulunmasına yönelik adımların ele alındığı, Genel Sekreter Ban’ın Başbakan Davutoğlu’na Türkiye’nin Suriyeli mültecilere yönelik cömert yardımlardan dolayı candan teşekkürlerini sunduğu ifade edildi.

Görüşmede ayrıca Kıbrıs sorununa müzakereler yoluyla bir çözüm bulunmasının önemi ve Türkiye’nin bu sürece desteği üzerinde de mutabık kalındığı da ifade edildi.

Tarafların, başta Kudüs’te gerginliğin azaltılması gerektiği olmak üzere Ortadoğu Barış Sürecini de ele aldığı belirtildi.

Açıklamada, Yemen’de kaygı verici boyutlara ulaşan durum ve gelecek yıl İstanbul’da yapılacak Dünya İnsani Yardım Zirvesi hazırlıkları konusunda da görüş alış verişinde bulunulduğu ifade edildi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb