ÜST MENÜ

Genel Sekreter: Güney Sudan’da acılar son bulmalı

Güney Sudan’ın Unity Eyaleti’nde kadınlar ve çocuklar muayene olmak ve yiyecek almak için UNICEF tarafından işletilen seyyar kliniğin önünde sıra bekliyorlar. Subat 2017. Fotoğraf: UNICEF/Modola

Güney Sudan’ın Unity Eyaleti’nde kadınlar ve çocuklar muayene olmak ve yiyecek almak için UNICEF tarafından işletilen seyyar kliniğin önünde sıra bekliyorlar. Subat 2017. Fotoğraf: UNICEF/Modola

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Güney Sudan liderliğinin şiddet olaylarına derhal son vermesi, barış sürecini yeniden başlatması ve Dünyanın en genç ülkesini karanlığa sürüklenmekten ve yayılan kıtlıktan kurtarmak için insani yardımların sınırlanmadan ulaştırılmasını garanti etmesi gerektiğini söyledi.

Guterres Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada “Güney Sudan’ın doğuşuyla hissedilen tüm iyimser hava içerdeki bölünmeler, rekabet ve bazı liderlerin sorumsuz davranışlarıyla çatırdadı” ifadesini kullandı.

Genel Sekreter “Bunun sonucunda daha iyi bir gelecek için kısa bir süre bir umut parıltısı gören bir ülke gene karanlığa sürüklendi. Bunu değiştirmek için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız” dedi.

Sudan’dan bağımsızlığı 2011 yılında kazanan Güney Sudan’da Devlet Başkanı Salva Kiir ve Başkan yarımcısı Riek Machar arasındaki siyasi sürtüşme 2013 yılının Aralık ayında çatışmalara dönüşmüştü.

Guterres konuşmasında Güney Sudan’daki durumun ayrıntılı bir özetini yaparak sivillerin tecavüz, çocukların zorla askere alınması gibi korkunç saldırılarla karşı karşıya olduklarını söyledi. Güney Sudan’da 1.9 milyon kişi ülke içinde yerlerinden olmuş durumda. 220 binden fazla Güney Sudanlı BM Güney Sudan Misyonuna bağlı koruma alanlarına sığınmış durumdalar. 1.6 milyon Güney Sudanlı ise komşu ülkelere kaçmış bulunuyor.

Genel Sekreter “İnsani krizi derinleşmeye devam ediyor. 100 bin insan kıtlığı yaşıyor, bir milyon insan ise aynı kaderi paylaşmak üzere, yaz aylarına kadar 5.5 milyon kişinin gıda güvenliği olmayacak” diye açıkladı.

Bunlarla birlikte Güney Sudan’da nüfusun yaklaşık üçte ikisi yani 7.5 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı var. 3 yıldır süren çatışmalar insanların yaşam kaynaklarını tüketti, ve çiftçiliğin durmasına neden oldu.

BM Genel Sekreteri şiddet olaylarının daha önce istikrar içinde olan kuzeydeki Jonglei’ye de sıçradığını da bildirdi.

Guterres Birleşmiş Milletler ve uluslararası topluluk tarafından durumun acilliği ifade edilmesine karşın Hükümetin elle tutulur herhangi bir adım atmadığını onun yerine krizin ne boyutlara geldiğini reddeden bir tutum içinde olduklarını sözlerine ekledi.

Genel Sekreter Güney Sudanlı liderlerin Dünyanın en yoksulu konumunda olan haklarının refahını sağlamaya yönelik taahhütlerini sergilemeleri gerektiğini belirtti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb