ÜST MENÜ

Genel Sekreter Guterres, barışgücünün Liberya’da görev süresini başarıyla tamamlamasından memnuniyet duyduğunu açıkladı

 

Nijeryalı BM Barışgücü birlikleri başkent Monrovia’da devriye görevi icra ederken.  BM Liberya Barışgücü Misyonu 30 Mart 2018 tarihinde faaliyetlerine resmi olarak son verdi. BM/Albert González Farran

Nijeryalı BM Barışgücü birlikleri başkent Monrovia’da devriye görevi icra ederken. BM Liberya Barışgücü Misyonu 30 Mart 2018 tarihinde faaliyetlerine resmi olarak son verdi. BM/Albert González Farran

Liberya’da görev yapan Birleşmiş Milletler Barışgücü Misyonu 30 Mart tarihi itibarıyla faaliyetlerine son verdi. Barışgücü ülkenin iç savaşlardan çıkıp umut dolu barış sürecine girmesinde önemli rol oynadı.

15 yıl süren barışgücü misyonu, iktidarın 70 yıl içinde ilk kez, seçilmiş bir başkandan seçimle başka bir başkana geçtiği seçimleri takiben sona erdi. Yeni seçilen Başkan George Manneh Weah konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, tüm Liberyalılar adına, ülkenin huzura kavuşması için gösterdiği çaba nedeniyle Birleşmiş Milletler’e teşekkürlerini sundu.

Weah, göreve başlama töreninde yaptığı konuşmada, “En karanlık günlerimizde BM bizim yanımızda yer aldı” dedi.

Genel Sekreter António Guterres de konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Liberya Misyonunun (UNMIL) başarıyla sonlanmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi ve Liberya halkını ve Hükümetini kriz ve çatışma sayfasını kapatıp, yeni bir sayfa açmalarından dolayı tebrik etti.

Guterres, Sözcüsü aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, Hükümeti Liberya’yı barış ve sürdürülebilir kalkınma yolunda ilerletme çabalarından dolayı tebrik etti ve UNMIL’e destek veren ülkelere teşekkürlerini iletti.

Liberya Afrika’da bağımsızlığını ilan eden ilk ülkedir. Yüzelli yıla yakın bir süre istikrarlı bir dönem geçiren ülke, 1989 ve 2003 yıllarında iki iç savaş yaşadı.

İç savaşlarda 250 binden fazla Liberyalı öldü ve ülke nüfusunun yaklaşık üçte biri evlerinde edildi.

BM Güvenlik Konseyi 2003 yılı Ekim ayında Liberya’da barışgücü konuşlandırılması kararı aldı. Savaşan tarafların ateşkes ilan etmesini takiben dahi şiddet olayları devam etti. Söz konuş dönemde 202 barşıgücü askeri hayatını kaybetti.

 

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb