ÜST MENÜ

Genel Sekreter Guterres COP24 konferansında İklim Değişikliği ile mücadele için atılması gereken öncelikli dört adımı açıkladı

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Polonya’nın Katowice şehrinde düzenlenen COP24 İklim Değişikliği Zirvesinde konuşma yapıyor. 3 Aralık 2018 - UNFCCC Sekreteryası

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Polonya’nın Katowice şehrinde düzenlenen COP24 İklim Değişikliği Zirvesinde konuşma yapıyor. 3 Aralık 2018 – UNFCCC Sekreteryası

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, BM COP24 İklim Değişikliği Konferansında 150’den fazla Dünya liderine hitaben yaptığı konuşmada, durumun ciddi olduğunu ve geleceğin kurtarılabilmesi için acil olarak iklim değişikliği ile mücadelenin belli bir plan, daha fazla kaynak sağlanarak akıllı bir yatırım olarak hızlandırılması gerektiğini içeren dört ana başlığı masaya yatırdı.

Polonya’nın Katowice şehrinde iki hafta sürecek olan 24’üncü iklim zirvesi BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC)’ne taraf ülkelerin katılımıyla devam ediyor. Sözleşmeye taraf ülkeler 2015 yılında Paris’te alınan ve küresel sıcaklık artışının 1,5°C’de kalmasını öngören kararın uygulanması için atılması gereken adımları ele alıyor.

COP24 toplantısının açılışında yaptığı konuşmada Genel Sekreter iklim değişikliği ile mücadelenin başarılı olabilmesi için dört alanda öncelikli olarak harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

1. Daha fazla istekli olmak ve daha fazla çalışmak gerekiyor

Genel Sekreter iklim değişikliğinin hali hazırda bir çok insan, toplum ve ülke için “ölüm kalım” sorunu haline geldiğini, bilimin insanlara iklim değişikliği ile mücadelede daha hızlı hareket edilmesi gerektiğini gösterdiğini söyledi.

Guterres, “Eğer başarısız olursak, Kuzey ve Güney Kutuplarındaki buzullar erimeye devam edecek, mercanlar yok olacak, deniz seviyesi yükselecek, daha fazla insan hava kirliliğinden ölecek, içme suyunu kıtlığından insanlığın büyük bölümü etkilenecek ve afetlerin tahribatı çok büyük olacak” uyarısında bulundu.

2. Uygulamanın başarısı için ülkeler arasında güven tesis edilmesi şart

“Müzakerelerin sınırlandırılmasına imkan tanıyacak kadar vaktimiz yok” diyen Genel Sekreter, Paris iklim anlaşmasının hayata geçirilmesinin gerektiğini ve 2018’in söz konusu anlaşmasının uygulanmasına yönelik genelgelerin hazırlanması için son tarih olduğunu hatırlattı.

3. Gerekli mali kaynak bulunmalı

“iklim değişikliği ile mücadele edebilmek için kaynaklarımızı ortaklaşa olarak harekete geçirmeliyiz” diyen Guterres, 2050 yılına kadar tamamlanması öngörülen alt yapının hala dörtte üçünün inşa edilmediğini belirtti.

Guterres, enerji, şehirler, toprak kullanımı, su ve sanayiyi kapsayan beş ana ekonomik alanda çalışmaların yoğunlaşmasını istedi.

Genel Sekreter ayrıca, Üye Devletleri Yeşil İklim Fonunu bir an önce hayata geçirmeye çağırdı.

4. İklim eylemi toplumsal ve ekonomik açıdan önem taşıyor

İklim değişikliği ile mücadele için atılacak adımların genellikle bir yük olarak algılanabildiğini belirten Guterres, ancak, bugün kararlı bir şekilde atılacak adımların geleceğin kurtarabilmesi için tek şans olduğunu söyledi.

Guterres, bu alanda dünya genelinde harekete geçen şehirleri, bölgeleri, sivil toplumu ve iş dünyasını çabalarından dolayı tebrik etti. “Siyasi iradeye ve uzak görüşlü liderlere ihtiyacımız var” diyen Genel Sekreter, dönemin liderlerinin bu soruna karşı atacakları adımlara göre tarihte hatırlanacaklarını belirtti.

Genel Sekreter Guterres, söz konusu dönüşümün toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanarak ve gençler de sürece dahil edilerek ilerlemesi gerektiğinin önemini vurguladı.

Guterres, “Arzuladığımız geleceği inşa edebilmek için bugünden çalışmaya başlamamız şart” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb