ÜST MENÜ

Genel Sekreter Guterres: Daha huzurlu ve refah bir gelecek için su kaynaklarını sürdürülebilir şekilde kullanmalıyız

 

Hedef 6
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, suyun, hem yaşam hem de sıhhi koşullar için hayati önem taşıdığını, hem halk sağlığının hem de çevre sağlığının korunmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Guterres, “Vücutlarımız, şehirlerimiz ve sanayilerimiz, tarımımız ve ekosistemlerimiz suya bağımlı” dedi.

Guterres, 22 Mart Dünya Su Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında “Su bir insan hakkıdır. Hiç kimsenin suya erişimi engellenmemelidir. Dünya Su Gününüyle herkesin suya erişim hakkının korunması ve kimsenin geride bırakılmaması amaçlanıyor” dedi.

Günümüzde, ekonomik statü, cinsiyet, etnik köken, dini inanç ve yaş gibi nedenlerden dolayı 2,1 milyar insanın güvenli suya erişimi bulunmadığını belirten Guterres, artan talebe bir de su kaynaklarının kötü yönetimi eklendiğinde dünyanın bir çok yerinde sıkıntısının arttığının görüldüğünü söyledi.

Guterres, “İklim değişikliği bu alandaki baskıyı daha da arttıyor. 2030 yılına gelindiğinde dünya genelinde 700 milyon kişinin su sıkıntısı nedeniyle yerlerinden edileceği tahmin ediliyor” dedi.

Küresel su krizi ile başa çıkabilmek için işbirliğinin teşvik edilmesi ve özellikle en kırılgan kesimleri kapsayacak şekilde suya erişimin garantiye alınması için iklim değişikliğinin etkilerine karşı toplumların dayanıklılığının arttırılması gerektiğini vurgulayan Genel Sekreter Guterres, “Bunlar daha barışçıl ve refah bir gelecek için atılması hayati önem taşıyan adımlar. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine erişmek için çaba gösterdiğimiz bir dönemde su kaynaklarına gerekli önemi vermeliyiz ve hayati öneme sahip bu kaynağı tüm insanların yararı için sürdürülebilir bir şekilde kullanmalıyız” diyerek mesajına son verdi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb