ÜST MENÜ

Genel Sekreter Guterres Etiyopya Havayollarına ait uçağın düşmesinden dolayı derin üzüntü duyduğunu açıkladı

 

UN Photo/Eskinder Debebe

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres – UN Photo/Eskinder Debebe

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Etiyopya havayollarına ait bir uçağın düşmesi sonucu 19’u BM personeli olmak üzere 150’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği kazadan dolayı büyük üzüntü duyduğunu açıkladı.

Genel Sekreter Guterres, Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek üzere 10 Mart tarihinde aralarında BM personelinin de bulunduğu 150 fazla yolcusuyla havalanan Etiyopya Havayollarına ait bir uçağın kısa bir süre sonra düşmesi sonucu yaşanan trajediden dolayı derin üzüntü duyduğunu açıkladı. Uçakta 35 farklı ülke vatandaşının bulunduğu bildiriliyor.

BM Genel Sekreteri, kaza sonrası yayınlanan mesajında olayda yaşamını yitirenlerin ailelerine ve sevenlerine sabırlar diledi, Etiyopya hükümetine ise başsağlığı dileklerini iletti.

Kenya’daki BM Güvenlik Birimi (UNDSS)’nin bildirdiğine göre kazada, Dünya Gıda Programı (WFP), BM Mülteci Örgütü (UNHCR), Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Dünya Bankası ve Somali BM Misyonu (UNSOM) ve BM Nairobi Ofisi (UNON) çalışanı 19 BM personeli yaşamını yitirdi.

Kazanın nedeni henüz bilinmiyor, ancak, kazanın yaşandığı tarihte hava koşullarının iyi olduğu belirtiliyor.

BM, Etiyopya hükümeti ile birlikte kazada yaşamını yitiren BM personeli hakkındaki tüm bilgilere erişmek üzere yakın çalışmasını sürdürüyor.

Kaza, Kenya’nın başkenti Nairobi’de devlet başkanları, çevre bakanları ve diğer birçok katılımcıyla birlikte düzenlenecek BM Çevre Asamblesi öncesinde yaşandı.

BM Kuruluşlarının başkanları da taziye mesajları yayınladı

Başta kazada personeli hayatını kaybedenler olmak üzere çeşitli BM kuruluşlarının başkanları da taziye mesajları yayınladı.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb