ÜST MENÜ

Genel Sekreter Guterres: Gazetecilerin öldürülmesi kabul edilemez ve yeni “normal” halini almamalıdır

image1170x530cropped-6

Son on yıl içinde dünya genelinde binden fazla gazetecinin vazgeçilmez görevlerini yerine getirirken öldürüldüğünü belirten Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Bu olayların onda dokuzu çözülemedi, suçlu bulunamadı” dedi.

Kadın gazeteciler ise sadece haber yaptıkları için değil, onlara yönelik cinsel şiddet tehditleri nedeniyle daha da fazla hedef olma riskiyle karşı karşıya kaldığını belirten Guterres, “Sadece bu yıl 88 gazeteci öldürüldü” dedi.

Guterres, 2 Kasım Gazetecilere Karşı İşlenen Suçların Cezasız Kalmasının Önlenmesi Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, “Binlercesi ise saldırıya uğradı, taciz edildi, sahte iddialarla gerekli yasal işlemler yapılmadan göz altına alındı veya hapse atıldı” dedi.

“Bu korkunç bir durum. Bunun yeni normal haline gelmemesi gerekiyor” diyen Guterres, gazeteciler hedef alındığında toplumların topyekün bedel ödediğin belirtti.

Artan saldırılar ve suçların cezasız kalması kültüründen dolayı derinden endişe duyduğunu ifade eden Genel Sekreter, “Hükümetleri ve uluslararası topluluğu gazetecileri korumaya ve onların görevlerini yerine getirebilecekleri koşulları sağlamaya çağırıyorum” dedi.

Guterres, “Bugün, tüm sindirme çabaları ve tehditlere rağmen her gün işlerini yapan gazetecileri saygıyla selamlıyorum. Onların ve bu uğurda hayatını kaybeden meslektaşlarının çalışmaları bizlere gerçeğin hiçbir zaman ölmeyeceğini hatırlatıyor. Bizlerin temel bir hak olan ifade özgürlüğüne olan bağlılığımızda ölmemelidir” dedi. 

“Haber yapmak bir suç değildir” diyen Guterres, “Gelin birlikte gazetecilerin, gerçeklerin ve adaletin yanında duralım” diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb