ÜST MENÜ

Genel Sekreter Guterres: Gelecekte göç ve iklim değişikliğinin demokrasi için ne gibi sonuçlar doğuracağı iyi değerlendirilmeli

BM Foto/Staton Winter

BM Foto/Staton Winter

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dünya genelinde demokrasinin onlarca yıldır görülmemiş derecede sıkıntılı bir dönem geçirdiğini söyledi.

Guterres, bu nedenle 15 Eylül Uluslararası Demokrasi Gününde, demokrasinin güçlendirilmesi ve karşı karşıya olduğu sorunlara çözüm yollarının araştırılması gerektiğini söyledi.

Küresel seviyede hem ekonomik hem de siyasi eşitsizliklerle mücadele edilmesi gerektiğini belirten Genel Sekreter, demokrasilerin gençleri ve tüm kesimleri daha kapsayıcı hal almasını istedi.  

Hiç kimsenin geride bırakılmadığı bir geleceğe ulaşmak için zorlu sorunlara çözümler bulunmasının şart olduğunu vurgulayan Guterres, gelecek kuşaklar için göç ve iklim değişikliğinin demokrasi açısından ne gibi sonuçlar doğuracağının iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Guterres, ayrıca, yeni teknolojiler üretirken bunların olası olumsuz sonuçlarının nasıl önlenebileceği, demokrasinin insanlara daha iyi bir yaşam ve hayallerine erişme imkanı sağlamak için yönetim şekillerinin nasıl daha iyi hale getirilebileceği gibi sorulara yanıtlar bulunmasının büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Guterres, “Gelin Uluslararası Demokrasi Gününde, demokrasinin geleceği için güç birliği yapacağımız taahhütünde bulunalım” diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb