ÜST MENÜ

Genel Sekreter Guterres: Idai Kasırgası, iklim değişikliği ile mücadelenin hızlandırılması gerektiğini ortaya koyuyor

Idai Kasırgası Mozambik’te bir çok yerleşim yerinde büyük tahribata ve can kaybına yol açtı - OCHA/Saviano Abreu

Idai Kasırgası Mozambik’te bir çok yerleşim yerinde büyük tahribata ve can kaybına yol açtı – OCHA/Saviano Abreu

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Idai Kasırgasının yol açtığı can kaybı ve yıkımın, iklim değişikliği ile mücadele alanında atılan adımların daha da hızlandırılması gerektiğini açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

Guterres, 26 Mart tarihinde BM Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Bu tür gelişmeler (aşırı iklim hareketleri) daha sık, daha şiddetli ve daha geniş bir alanı kapsar şekilde görülmeye başlandı. Eğer harekete geçmezsek bu durum daha da kötüye gidecek. Gücü katlanarak artan fırtınalara karşı iklim değişikliği ile mücadele çabalarımızı hızlandırmalıyız” dedi.

Idai Kasırgası nedeniyle Malavi, Mozambik ve Zimbabve’de en az 700 kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce kişinin ise kayıp olduğunu dile getiren Guterres, olaydan, üçte ikisi Mozambik’te olmak üzere 3 milyon kişinin etkilendiğini ve altyapıya verdiği zararın ise bir milyar ABD Dolarına ulaştığını sözlerine ekledi. Guterres, Mozambik’in kıyı şehri Beira’nın büyük bir tahribat yaşadığını, iç kesimlerdeki tarlaların da sular altında kaldığını söyledi.

En az bir milyon çocuğun acil yardıma ihtiyaç duyduğunu ifade eden Guterres, Malavi, Mozambik  ve Zimbabve’ye sürdürülebilir yardımların ulaştırılmasının önemini vurguladı ve uluslararası topluluktan 281,7 milyon ABD dolarlık insani yardım çağrısını desteklemesini istedi.

Genel Sekreter Guterres 2015 Paris İklim Anlaşmasında öngörüldüğü şekilde küresel ısınmanın 2 °C’nin altında tutulması için uluslararası topluluğun atması gereken acil adımların desteklenmesi için Eylül ayında BM Genel Kurulunda üst düzey bir toplantı düzenlemişti.

 

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb