ÜST MENÜ

Genel Sekreter Guterres Kıbrıs müzakerelerinden sonuç çıkmamasından “derin üzüntü” duyuyor

Kıbrıs görüşmelerinden sonra düzenlenen basın toplantısında Genel Sekreter Antonio Guterres. Fotoğraf: BM/ Jean-Marc Ferré

Kıbrıs görüşmelerinden sonra düzenlenen basın toplantısında Genel Sekreter Antonio Guterres. Fotoğraf: BM/ Jean-Marc Ferré

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres 28 Haziran tarihinde İsviçre’nin Crans-Montana kentinde BM kolaylaştırıcılığında başlayan Kıbrıs Konferansının  heyetlerin güçlü taahhüdü ve çabalarına rağmen bir anlaşmaya varılamadan sonuçlanmasından “derin üzüntü” duyduğunu söyledi.

Guterres 7 Temmuz tarihinde Crans-Montana’da yaptığı açıklamada “Ne yazık ki bir anlaşma mümkün olmamıştır ve konferans bu yıllardır süren soruna çözüm getirme ihtimali olmadan kapanmıştır” ifadesini kullandı.

Ancak Guterres, konferans kapansa da müzakere edilen konuları ele almak için girişimler aranıp geliştirilebileceğini sözlerine ekledi.

Genel Sekreter BM’nin rolünün kolaylaştırıcılık olduğunu ve anlaşmaya varmak isteyen taraflara yardıma her zaman hazır olacaklarını ifade etti.

Guterres, Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ve Rum lider Nicos Anastasiades ve ayrıca Konferansın garantör ülkeleri Türkiye, Yunanistan, İngiltere ve gözlemci statüsünde katılan Avrupa Birliği’ne de teşekkür etti.

Guterres ayrıca Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Bart Eide ve ekibine de teşekkürlerini iletti.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb