ÜST MENÜ

Genel Sekreter Guterres, otizmli bireylerin haklarının tam olarak tanınması çağrısında bulundu

autism

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, otizmli bireylerin diğer kişiler gibi kendi yaşamları hakkında kendi istekleri ve tercihleri yönünde kararlar alma hakkına sahip olduklarının vurgulanması için herkesi üzerine düşeni yerine getirmeye çağırdı.

Guterres, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, uluslararası topluluğu 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminde, kimsenin dışarıda bırakılmayacığı ve herkesin barışçıl refah toplumlarının inşasına katkı yapmasına fırsat tanınacağı yönündeki taahhütünü bir kez daha vurgulamaya çağırdı.

Guterres, “Birleşmiş Milletler Engelliler Sözleşmesinde vurgulandığı üzere, kanunlar önünde eşitlik, diğer bireylerin olduğu üzere, otizmli bireylerin de temel hakkıdır” dedi.

Guterres, otizmli bireylerin söz konusu hakları ve özgürlükleri tam olarak kullanabilmeleri için gerekli ortamın oluşturulmasını ve otizmli bireylerin desteklenmesini istedi.

Guterres, ihtiyaç duydukları desteğin sağlanması halinde otizmli bireylerin kendi yaşamlarında dönüm noktası teşkil edebilecek kim ile birlikte nerede yaşayacakları, evlenip evlenmeyecekleri, bir aile kurup kurmayacakları, ne tür bir işe girmek isteyecekleri, kendi mali konularını nasıl idare edecekleri gibi hususlarda kendi kararlarını alabilme kapasitelerinin güçlendirileceğini belirtti.

Guterres, otizmli bireylerin kendi geleceklerini kendilerinin belirlemede eşit fırsatlara sahip olmalarının, insanlığın ortak geleceğine güçlü bir şekilde olumlu katkı yapmalarına imkan tanıyacağını da vurguladı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb