ÜST MENÜ

Genel Sekreter Guterres: Teknolojik ilerlemenin sağlayacağı ekonomik kazanımlardan herkesin yararlanmasını sağlamalıyız

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Bugün Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Gününün 50’inci yıldönümünü kutluyor, yenilikçi yaklaşımlara dünya genelinde ivme kazandırmak için uluslararası teknoloji standardının önemini vurguluyoruz” dedi.

Guterres, 17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, 5G ve Nesnelerin İnterneti gibi teknolojik ilerlemelerin ciddi seviyede sosyal ve ekonomik fayda sağlama ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına yönelik ilerlemenin lokomotifi olma potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Bu nedenle Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU)’nin standart oluşturma çalışmalarının daha önce olmadığı kadar önem taşıdığını belirten Guterres, “ITU’nun dünyanın her bölgesinde hükümetler, şirketler ve üniversiteler arasında kapsayıcılık, fikir birliği ve köprü kurmaya olan bağlılığını takdirle karşılıyorum” dedi.

Guterres, ITU’nün bu paha biçilmez çalışmalarına rağmen, söz konusu teknolojilerin şiddeti ve kini yaymak veya toplumu yanlış yönlendirmek için kullanılmasını önlemenin herkesin ortak sorumluluğu olduğunun unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Genel Sekreter, “Bu ve diğer tehlikelere karşı dikkatli olmalı, teknolojik ilerlemenin herkesin geleceğine olumlu etki yapılmasına yönelik çabalara destek vermeliyiz” dedi.

Guterres, “Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Gününde gelin dijital ekonomiden herkesin yarar sağlaması için birlikte çalışacağımızı taahhüt edelim” çağrısı yaparak mesajına son verdi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb