ÜST MENÜ

Genel Sekreter’den dünya liderlerine çağrı: Dünyanın yaralarını saralım, barışı hakim kılalım

 

Genel Sekreter Guterres, BM Genel Kurulu 72. Dönem toplantılarının açılışından önce BM’nin çalışmaları hakkındaki raporunu üye devletlere sundu. UN Photo/Cia Pak

Genel Sekreter Guterres, BM Genel Kurulu 72. Dönem toplantılarının açılışından önce BM’nin çalışmaları hakkındaki raporunu üye devletlere sundu. UN Photo/Cia Pak

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dünya’nın günümüzde nükleer tehdit, iklim değişikliği ve süre giden çatışmalar dahil olmak birçok sorunla karşı karşıya olduğunu söyledi. Guterres, herkes için daha iyi bir Dünya hedefine ulaşılabilmesi için bu tehditlerle başa çıkılması gerektiğini belirtti.

BM Genel Kurulu 72. Dönem toplantılarının açılışından önce BM’nin çalışmaları hakkındaki raporunu üye devletlere sunan Guterres, “Parça parça olmuş bir dünyayız. Barış içinde olan bir Dünyaya dönüşmemiz gerekiyor” dedi.

Guterres, Dünyada güvensizliğin ve eşitsizliğin artığı, çatışmaların yayıldığı, iklim değişikliğinin etkilerinin daha fazla hissedildiği, toplumların kutuplaştığı bir dönemden geçildiğini söyledi.

Genel Sekreter, Kuzey Kore’nin kışkırtıcı nükleer füze denemelerinden ötürü Soğuk Savaşın bitiminden bu yana, nükleer silahlarla ilgili küresel endişelerin en yüksek seviyede olduğunu kaydetti.

Guterres, konuya siyasi çözüm bulunmasının şart olduğunu söyledi.

Terörle mücadeleye de değinen Genel Sekreter, teröristlerle savaş alanında mücadelenin yeterli olmadığını, radikalleşmenin nedenlerine inilmesi gerektiğini belirtti.

Guterres, diplomasiye ivme kazandırılması ve muhtemel ihtilafların önlenmesi için adımlar atılması halinde dünyanın savaştan barışa geçebileceğini söyledi. Genel Sekreter, Suriye, Yemen, Güney Sudan, Sahel, Afganistan ve diğer bölgelerdeki savaşların ancak siyasi yollardan çözüme ulaştırılabileceğini sözlerine ekledi. Guterres, bu amaçla üst düzey bir danışma kurulu oluşturduğunu açıkladı.

Guterres, Myanmar’da yaşananlar konusunda ise Arakan’daki askeri harekatların kesinlikle sonlandırılmasını, insani yardımların bölgeye kesintisiz olarak ulaşmasına imkan tanınmasını ve Arakanlı Müslümanların çektiği acılara son verilmesini istedi.

Genel Sekreter, Myanmar Devlet Başkanı Aung San Suu Kyi’nin, Kofi Annan başkanlığındaki Arakan Danışma Konseyinin önerilerini en kısa sürede uygulamayı değerlendirdiği yönündeki açıklamasını da not ettiğini belirtti.

Guterres, Filistin-İsrail sorunun tek çözümünün iki devletli çözüm olduğunu söyledi.

Guterres, ayrıca iklim değişikliği ile mücadele amacıyla üye devletlerden tarihi Paris İklim Anlaşmasınını daha büyük bir şevkle uygulamalarını istedi.

Her iklim hareketinin iklim değişikliği ile bağdaştırmamak gerektiğini belirten Guterres, buna rağmen aşırı iklim hareketlerinin ısınan dünyada artık yeni normal olduğu konusunda bilim insanlarının açık ifadeleri olduğunu da hatırlattı. Guterres, mega kasırga, süper fırtına ve yağmur bombası gibi yeni ifadelerin bu nedenle kullanılmaya başlandığını belirtti.

Guterres, küreselleşme ve teknolojik ilerlemeden herkesin eşit olarak yararlanamadığını, teknolojik ilerlemenin ayrıca siber güvenlik gibi konuları da beraberinde getirdiğini belirtti ve yapay zeka ve genetik mühendisliğinin getirebileceği olumsuz sonuçlara da dikkat çekti.

Guterres, güvenli göçün küresel seçkinlerle sınırlı tutulamayacağını ve göçle ilgili zorluklarla yüzleşmek için daha fazla şey yapma gereğini vurguladı.

Genel Sekreter, “Sorun mülteciler, yerlerinden edilmiş insanlar ya da göçmenler değil. Sorun çatışmalar, baskı ve kurtuluş umut bulunmayan yoksulluk” dedi.

Guterres, BM’nin tüm bu sorunlarla daha etkili mücadele amacıyla reform sürecini başlattığını sözlerine ekledi.

Genel Sekreter, BM’ye günümüzde her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu, çok taraflılığın her zamankinden daha büyük önem taşıdığını ifade etti.

Guterres, “Kendimize uluslararası topluluk diyorsak, o zaman tek vücut olarak hareket etmeliyiz” diyerek sözlerine son verdi.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb