ÜST MENÜ

Genel Sekreter’den Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerine çağrı: Durumun kontrolden çıkmasına izin verilmemeli, nihai amacımızın Suriye halkının çektiği korkunç acılara son vermek olduğu unutulmamalı

 

BM Foto/Mark Garten

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres – BM Foto/Mark Garten

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına dair iddialardan dolayı dehşete düştüğünü bu bağlamda Güvenlik Konseyi’nde devam eden görüşmeleri yakından takip ettiğini, Konsey’in bir karara varamamış olmasından dolayı da derin üzüntü yaşadığını söyledi.

Guterres, sözcüsü aracılığıyla yayımladığı yazılı açıklamada, Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üye ülkesinin büyükelçilerini arayarak şu anki çıkmaz durumun yarattığı riskler konusunda duyduğu derin endişeyi bir kez daha dile getirdiği ve durumun kontrolden çıkmasına izin verilmemesi gerektiğini belirttiği ifade edildi.

Genel Sekreter Guterres, “Unutmayalım ki çabalarımızın nihai amacı Suriye halkının çektiği korkunç acılara son vermek olmalıdır” dedi.

Konseyin beşi daimi – ABD, Çin, Fransa, İngiltere ve Rusya – ve 10’u Genel Kurul tarafından iki yıllık süre için seçilen 15 üyesi bulunuyor. Her üye bir oya sahip ancak Konsey’de karar alınabilmesi için 5 daimi üyeden hiçbirinin veto hakkını kullanmaması ve en az 9 evet oyu gerekiyor.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb