ÜST MENÜ

Grande: Savaşın harabeye çevirdiği Musul yaralarını sarmaya çalışıyor, ancak şehrin doğu ve batı yakalarında durum çok farklı

Doğu Musul’da bir pazar yeri. OCHA/Kate Pond

Doğu Musul’da bir pazar yeri. OCHA/Kate Pond

 

Birleşmiş Milletler Irak İnsani Yardım Koordinatörü Lise Grande, Musul’da yaraların sarılmaya çalışıldığını, ancak şehrin doğu ve batı yakalarında durumun çok farklı olduğunu söyledi.

Grande, doğu Musul’da okulların ve pazarların yeniden açılabildiğini, ancak şehrin batısının tamamen tahrip olması nedeniyle çeyrek milyon insanın yakın bir zamanda dönebileceği bir evinin dahi olmadığını söyledi.

Grande, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında doğu ve batı Musul arasındaki farkın açıkça görüldüğünü, doğu Musul’da evlerine geri dönemeyen sadece 20 bin kişi kaldığını, herşey normale döndü denemese de, insanların evlerine geri döndüğünü, okulların, işyerlerinin, pazarların açıldığını söyledi.

Grande, Musul’da iki ayrı şehrin hikayesinin yaşandığını, koşullar çok iyi olmamakla birlikte doğu Musul’un yararlarını sarmaya başladığını söyledi.

Aynı zamanda BM Irak Yardım Misyonu Özel Temsilci Yardımcısı olan Grande, batı Musul’da durumun çok farklı olduğunu, tamamen tahrip olan 15 mahallede daha önce yaşayan sivilin yakın bir tarihte dönebilecekleri bir evlerinin bulunmadığını söyledi.

Musul’da İkinci Dünya Savaşından bu yana ki en büyük şehir savaşının yaşandığını belirten Grande, şehrin yakın tarihteki en büyük planlı tahliye işlemine de şahitlik ettiğini söyledi. Grande, yaklaşık bir milyon kişinin sağlanan destek ile şehirden tahliye edildiğini, söz konusu operasyon esnasında insani yardım kuruluşlarının cephenin en önünde yer aldığını belirtti.

Son dönemde Musul dahil Irak genelinde evlerinden edilenlerin sayısı 3,3 milyonu ulaştığını belirten Grande, Musul harekatını takiben Daeş’e yönelik olarak Irak’ta Telafer ve Haviya’nın yanı sıra Fırat nehri vadisi ve batı Anbar eyaletinde de operasyonlar düzenlenmesinin beklendiğini ifade etti.

Grande, söz konusu askeri harekatlar esnasında ilave olarak yüzbinlerce sivilin daha evlerinden edilebileceğinin tahmin edildiğini, Irak’taki askeri operasyonlar sona erdiğinde evlerine geri dönmeyi bekleyen sivillerin sayısının 3,5 milyon olabileceğini söyledi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb