ÜST MENÜ

Grandi: Barışın sağlanamaması halinde evlerinden edilen insanların sayısı artmaya devam edecektir

 

Bangladeş’e geçiş yapmaya çalışan Arakanlı mülteciler - Foto: UNICEF/LeMoyne

Bangladeş’e geçiş yapmaya çalışan Arakanlı mülteciler – Foto: UNICEF/LeMoyne

 
Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) Yüksek Komiseri Filippo Grandi, küresel topluluğu, eğer evlerinden ayrılmaya zorlanan insanların sayısındaki artış sona erdirilmek isteniyorsa, dünya üzerindeki ihtilaflara siyasi çözümler bulmaya çağırdı.

Grandi, BM Güvenlik Konseyi’ne yaptığı konuşmada, evlerinden edilen milyonlarca insanın sorunlarına çare bulunabilmesi ve büyük ölçekli göç akınlarının yeniden yaşanmaması için sorunlara siyasi çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Uluslararası topluluğun karşı karşıya olduğu zorlu duruma dikkat çeken Grandi, birbirini takip eden büyük krizlerin dünyanın dört bir yanında yaşandığını, evlerinden edilenlerin sayısının 2009 yılında 42 milyon iken günümüzde 66 milyona yaklaştığını söyledi.

Suriye ve Irak’ta yaşananlar da dahil olmak üzere süregiden bir dizi krize dikkat çeken Grandi, sorunların genelde yoksulluk ve az gelişmişlik, çevrenin tahrip edilmişliği ve eşitsizliklerden kaynaklandığını ifade etti.

“Geçtiğimiz yıl dünya genelinde sadece 500 bin mülteci evlerine geri dönebildi. Son on yıl içinde patlak veren mülteci sorunlarının çok azına çözüm bulunabildi” diyen Grandi, günümüzde dünyada yaşanan çok büyük ölçekli zoraki göçlerin tekrar etmemesinin ancak “güvenliğin yeniden sağlanması, ihtilafların çözülmesi ve barışın inşası” sayesinde sağlanabileceğini belirtti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb