ÜST MENÜ

Greta Thunberg Dünya liderlerine seslendi: “bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz”

Fotoğraf: BM/Loey Felipe. BM İklim Eylemi Zirvesi açılışında BM Genel Kurulu salonu, 23 Eylül 2019.

Birleşmiş Milletler’in İklim Eylemi Zirvesinde konuşan 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg Dünya Liderlerini acımasızca eleştirirken olanların hala olanları olduğu gibi söyleyecek kadar olgunlaşmadıklarını söyledi.

Greta Dünya Liderlerine “bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz. Ama gençler sizin ihanetinizin farkına vardı. Gelecek nesillerin gözü sizin üstünüzde olacak. Ve eğer bizi hayal kırıklığına uğratmayı seçerseniz sizi hiçbir zaman affetmeyeceğiz” diye seslendi.

Birleşmiş Milletler’in New York’ta bulunan Genel Merkezinde düzenlenen İklim Eylemi Zirvesine iklim değişikliği ile mücadelede vaatlerde bulunmak üzere çok sayıda hükümet ve devlet başkanı, iş çevrelerinden liderler, üst düzey sivil toplum liderleri katıldı.

Zirvede konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de “Yeterince konuştuk. Bu bir iklim müzakeresi zirvesi değil. Doğa ile müzakere edemezsiniz. Bu zirve iklim eylemi zirvesi” dedi.

Guterres durumun aciliyeti ve öneminin altını çizerek, insan yapısı olan iklim değişikliğinin varoluşsal bir tehdit olduğunu belirtti. “Yaşama şeklimizi acilen değiştirmezsek, yaşamın kendisini tehlikeye sokacağız” diye uyaran Guterres bu devasa küresel sorunu yenebileceğimiz konusunda umutlu olduğunu kaydetti.

Zirveye bu kadar sayıda hükümet, kent temsilcileri ve iş çevrelerinin genişletilmiş iklim taahhütleri ile katılmalarının yeşil bir geleceğe yatırım yapma arzularının kanıtı olduğunu belirten BM Genel Sekreteri bugünkü emisyonların yüzde 70’den fazlasını halledebilecek çözüm ve teknolojinin mevcut olduğunu söyledi.

Ancak bu çözümlerin uygulamaya konulması gerektiğini hatırlatan Guterres, bunun için toplumun tüm kesimlerinde gıda yetiştirmekten, toprak kullanımına, ulaşımda kullanılan yakıtlardan ekonomilerde kullanılanlar özellikle olmak üzere temel değişimlere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Genel Sekreter Guterres ülkeleri fosil yakıt sübvansiyonlarına son vermeye ve vergileri maaşlardan alıp karbon emisyonlarına yönlendirmeye çağırdı.

, , , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb