ÜST MENÜ

Guterres: Albinizmli bireylerin insan hakları için birlikte çalışmalıyız

Fotoğraf: Anne ve albinizmli bebeği. BM Foto- Marie Frechon

Anne ve albinizmli bebeği.  Fotoğraf: BM/Marie Frechon

Biliyor musunuz? Bugün Dünya Albinizm Farkındalık Günü. Albinizm doğuştan pigment eksikliği nedeniyle deri, kıllar ve gözlerin beyaz olması olarak açıklanıyor. Ancak bu genetik koşul nedeniyle albinizmli bireyler dünyanın dört bir yanında ayrımcılığa hatta istismar ve şiddete maruz kalabiliyorlar.

Özellikle Afrika’nın alt-Sahra bölgesinde olmak üzere bazı ülkelerde albinizm konusundaki yanlış inançların albinizmli bireylerin karşı karşıya kalabildiği ayrımcılığı ve şiddet olaylarını çok ileri noktalara çıkarabiliyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres de 13 Haziran Dünya Albinizm Farkındalık Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında albinizmin, ırk, etnik köken ve cinsiyet ayırt etmeden dünyanın dört bir yanında insanları etkileyen genetik geçişli bir koşul olduğunu, ancak, trajik bir şekilde albinizmli bireylerin yaygın olarak ayrımcılık, damgalanma ve toplumdan dışlanma ile karşı karşıya kalabildiğini söyledi.

Guterres, “Çocuk ve kadınlar dahil olmak üzere bir çoğu aşırı derecede savunmasız, tecrit edilmiş ve şiddete ve istismara maruz kalabildikleri bir yaşam sürmek zorunda kalabiliyor” dedi.

Afrika İnsan Hakları Komisyonu ile Pan-Afrika Parlamentosunun kabul ettiği Afrika’da Albinizm Bölgesel Eylem Planının çok önemli bir gelişme olduğunu vurgulayan Guterres, “Ancak, albinizmli bireylerin çektiği sıkıntılar konusunda farkındalığın artırılması için küresel seviyede atılması gereken daha çok adım bulunuyor” dedi.

2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin hiç kimsenin dışlanmayacağı sözünü verdiğini hatırlatan Guterres, Dünya Albinizm Farkındalık Gününün albinizmli bireylerle dayanışma içinde olunduğunu açıklamak ve insan haklarından yararlanarak ayrımcılık ve korkunun olmadığı bir dünyada yaşamalarını sağlamak üzere çalışmak için bir fırsat teşkil ettiğini belirtti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb