ÜST MENÜ

Guterres: Arakan halkı unutulan kurbanlar olamaz

Genel Sekreter António Guterres Bangladeş mülteci kamplarını ziyaret ederken. Fotoğraf: UNFPA Bangladesh/Allison Joyce.

Genel Sekreter António Guterres Bangladeş mülteci kamplarını ziyaret ederken. Fotoğraf: UNFPA Bangladesh/Allison Joyce.

Bangladeş’te Myanmar’dan kaçan Arakanlıların (Rohingya halkı) mülteci kamplarını geçtiğimiz hafta ziyaret eden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres ABD’nin Washington Post gazetesine yazdığı makalede Arakan halkının unutulan kurbanlar olamayacağını vurgulayarak dünyayı Rohingya halkının yardım çağrılarını duymaya çağırdı.

Guterres makalesinde “Anne babalarının gözleri önünde katledilen küçük çocuklar. Aileleri işkence edilip öldürülürken toplu tecavüze uğrayan kız çocukları ve kadınlar. Beni bu kan donduran olayları dinlemeye hiçbir şey hazırlayamazdı” ifadelerini kullandı.

Guterres en büyük oğlu gözleri önünde vurulan Arakanlı bir müslüman babadan bahsetti. Adamın annesi de acımasızca öldürülmüş ve evi yakılıp kül edilmişti. Şiddetten kaçan adam bir camiye sığınmış ancak burada da askerler onu bulup taciz etmişler ve Kuran’ı Kerim’ini yakmışlardı.

BM Genel Sekreteri “Haklı bir şekilde etnik temizliğe maruz kaldıkları ifade edilen bu kurbanların ızdırabı ziyaret edenlerin yüreğini parçalıyor, sinirlendiriyor. Onların korkunç deneyimlerini idrak etmek mümkün değil ama bu yaşananlar yaklaşık 1 milyon Rohingya mültecisi için gerçek” diye yazdı.

Myanmar’daki Rohingya halkının en temel insan hakkı olan vatandaşlık hakları bile bulunmuyor.

Rohingya mülteci krizi geçtiğimiz Ağustos ayında başlamıştı. Myanmar’da kendilerine uygulanan şiddetten kaçan çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlı 700 bin Rohingya Myanmar’dan Bangladeş’e sığınmıştı. Bu son akından önce de Bangladeş’te Myanmar’dan kaçmış yaklaşık 200 bin Rohingya yaşıyordu.

Rohingya halkına insani yardım için gereken 1 milyar Doların sadece yüzde 26’sının karşılandığını da makalesinde vurgulayan Guterres finansman eksikliğinin mülteci kamplarında yetersiz beslenme, temiz su ve hijyenik koşullara erişim olmaması, mülteci çocukların temel eğitim alamamaları ve muson yağmurlarına karşı yeterli önlem alınmaması anlamına geleceğini ifade etti. Genel Sekreter mültecilerin kendi yaptıkları barınaklarının çamurların altında kalma riski altında olduğunu vurguladı.

Arakanlı Rohingya halkının gerçek yardıma ihtiyacı olduğunu yazan Guterres makalesini “Rohingya halkı unutulan kurbanlar olamaz. Onların yardım taleplerine karşılık vermeliyiz” diyerek son verdi.

, , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb