ÜST MENÜ

Guterres: Artan küresel ısınmaya karşı acil önlem alınmalı

wmo2019Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloii Örgütü (WMO) son dört yılın dünya tarihinde kayıtlara geçen en sıcak yıllar olduğunu açıkladı.

WMO raporuna göre, beş farkı kuruluş tarafından yapılan araştırmalar sonucu elde verilere göre

2015, 2016, 2017 ve 2018 şimdiye kadar kayıtlara geçen en sıcak yıllar olmakla kalmadı, 2018 yılı ortalama sıcaklığı ayrıca sanayi öncesi dönemin (1850-1900) 1°C üzerine çıktı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, son verilerin küresel iklim değişikliği ile mücadele amacıyla vakit geçirmeksizin daha fazla adım atılması gerektiğini ortaya koyduğunu belirtti ve uluslararası topluluğu daha fazla iş birliğine yöneltmek amacıyla Eylül ayında BM Genel Kurulunda üst düzey bir oturum düzenleyeceğini açıkladı.

WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, tek tek yıllık sıcaklık ortalamasından ziyade sıcaklık artış eğiliminin belirlenmesinin daha önemli olduğunu belirtti ve bu bağlamda kayda geçen en sıcak 20 yılın son 22 yıl içinde yaşandığı uyarısında bulundu. Taalas, “Son dört yıl içinde hem karada hem de denizlerde sıcaklık artışı daha önce görülmemiş oranda” dedi.

Taalas, küresel ısınmanın birçok ülkeyi ve milyonlarca insanı olumsuz etkileyen aşırı iklim hareketlerine de yol açtığını, bu durumun hem ekonomilere hem de ekosistemlere büyük zarar verdiğini belirtti.

Taalas, “Söz konusu aşırı iklim hareketleri iklim değişikliğinin beklenen sonuçları. Bu gerçekle yüzleşmemiz gerekiyor. Sera etkisi yapan gazların salınımının azaltılması ve iklim adaptasyonu küresel öncelikli konu olmalıdır” dedi.

Genel Sekreter Guterres, söz konusu alanlarda küresel siyasi iradenin seferber edilmesi amacıyla 23 Eylül’de bir İklim Zirvesi düzenleyecek.

Genel Sekreter, üye devletlerle yakın bir çalışma içinde küresel ısınmanın 1,5°C derecenin altında tutulması amacıyla, Paris İklim Değişikliği Anlaşması dahil olmak üzere belirlenen hedeflere ulaşılması için atılacak ortak adımların söz konusu zirvede ele alınmasını öngörüyor.

WMO, 2018 İklim Raporunun tamamını Mart ayında açıklayacak. Raporda, karar alıcılara çözüm önerileri de sunulacak.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb