ÜST MENÜ

Guterres: Birlikte çalışarak, “mavi evimiz” okyanuslarımızın sağlıklı kalmasını sağlayabiliriz

Ha’apai, Tonga’da mercan kayalıkları. Fotoğraf: UNEP GRID Arendal/Glenn Edney

Ha’apai, Tonga’da mercan kayalıkları. Fotoğraf: UNEP GRID Arendal/Glenn Edney

BM Genel Sekreteri António Guterres okyanusların geleceğinin iklim değişikliği, kirlilik ve zarar verici balıkçılık uygulamaları gibi tehditlerin yükü altında olduğunu söyledi ve “mavi evimiz” olan okyanusların barışçıl, güvenli, cömert ve sağlıklı kalmasını sağlamak üzere küresel eylem için çağrı yaptı.

8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında Guterres okyanuslardan sürdürülebilir şekilde faydalanmanın ekolojik ve ekonomik hedeflere ulaşmada büyük önem taşıdığını vurguladı.

Bu yıl Dünya Okyanuslar Günü New York’ta bugün sona erecek olan ve ilk kez toplanan Okyanus Konferansı ile birlikte kutlandı. Okyanus Konferansı Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin  14’üncüsü Sudaki Yaşamın korunmasına dair taahhütleri güçlendirmeyi hedefliyor.

Dünya Okyanuslar Gününün sürdürülebilir bir geleceğin savunuculuğunu yapmak için önemli bir fırsat oluşturduğunu söyleyen Guterres New York’taki konferansta toplanan devletler, hükümetler arası örgütler ve  sivil toplum kuruluşlarının 14’üncü Hedefin desteklenmesi için eylem planını açıklamak üzere olduklarını da söyledi.

Genel Sekreter “Okyanusların korunması ve sürdürülebilir şekilde kullanılması ancak okyanusların yüz yüze olduğu tehditleri etkin olarak ele almayı başarırsak mümkün olabilir. Bu nedenle geleceğimiz bilgiyi paylaşan ve ortak sorunlara çözümler bulan kolektif hareketlerimizle belirlenecek” dedi.

Dünya Okyanuslar Günü vesilesiyle bir açıklama yapan UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova da sağlıklı okyanuslar için sağlam küresel okyanus bilimi bilgisine ihtiyaç olduğunu vurgularken, “Ölçemediğimizi idare edemeyiz, hiç bir ülke okyanuslarda gerçekleşen büyük değişiklikleri ölçemiyor. Fiji’den İsveç’e Namibya’dan Arktik’e tüm hükümetler ve ortakları  bilim temelli ortak politikalar oluşturmak için bilgiyi paylaşmalılar” ifadesini kullandı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb