ÜST MENÜ

Guterres: BM Küresel İklim raporu küresel ısınma ile mücadelenin acil olarak hızlandırılması gerektiğini ortaya koyuyor

iklim

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM tarafından yayınlanan son iklim raporunun vakit geçirmeden küresel ısınma ile mücadeleye hız verilmesi gerektiğini şüpheye yer vermeyecek şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Rapor, Guterres, Genel Kurul Başkanı Maria Fernanda Espinosa ve Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Genel Sekreteri Petteri Taalas’ın katılımıyla 28 Mart’ta New York’ta düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı.

WMO tarafından hazırlanan Küresel İklim Raporunun açıklandığı basın toplantısında konuşan Guterres, iklim değişikliğinin tehlike çanlarını çalmaya devam ettiğini söyledi ve “iklim değişikliği bizim (durdurma) çabalarımızdan daha hızlı ilerliyor” uyarısında bulundu.

Guterres, bu nedenle 23 Eylül’de BM Genel Merkezinde bir üst düzey toplantı düzenleyeceğini söyledi.

Guterres, söz konusu toplantıya katılacak devlet başkanlarına “Konuşma yapmaya değil, planlarınızı açıklamaya gelin” çağrısı yaptı ve “Bunu bilim de istiyor. Bunu dünyanın dört bir yanındaki gençler istiyor” dedi.

Genel Kurul Başkanı Maria Fernanda Espinosa görev süresince aşırı iklim hareketlerinin sadece meydana geldikleri yerler için değil tüm dünya için ne anlama geldiğinin her ülke tarafından anlaşılması için çalıştığını söyledi.

WMO, Aralık 2015 tarihinde Paris’te uluslararası topluluğun karbon dioksit ve sera etkisi yapan diğer gazların salınımının azaltılması ve küresel ısınmanın 2C’nin altında tutulması kararı vermiş olmasına rağmen 2018 yılında dünya sıcaklığının artış gösterdiğini açıkladı.

WMO Başkanı: Paris Anlaşmasına yönelik tehditler giderek daha da artıyor

WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, “Paris Anlaşması kapsamında verilen taahhütlerin yerine getirilmesi için ihtiyaç duyulan zaman hızla azalıyor” dedi.

Taalas, raporda 2018 yılında sera etkisi yapan gazların miktarının rekor seviyeye ulaştığını, bunun sonucu olarak da küresel sıcaklıkların giderek tehlikeli sevmeye yaklaşmakta olduğunu belirtti.

WMO verilerine göre, 1994 yılında atmosferdeki milyon  parçacık (ppm) içindeki karbondioksit yoğunluğu 357 ppm olarak kaydedilmiş bulunuyor. Bu oran 2017 yılına ise 405.5 ppm olarak saptanmış bulunuyor.

Prof. Taalas ayrıca 2015 yılından 2018 yılına kadar geçen sürede küresel ısınmanın rekor seviyede kaydedildiğini, deniz seviyesinin arttığını ve kuzey ve güney kutuplarındaki buzullarda “çarpıcı” derecede azalma olduğunu sözlerine ekledi.

Aşırı iklim hareketlerinin 2019 yılında da devam ettiğini hatırlatan Taalas, bunun en son örneğinin Malawi, Mozambik ve Zimbabve’yi vuran ve can kaybı ve büyük yıkıma yol açan Tropik Idai Kasırgası olduğunu söyledi. Taalas, Idai Kasırgasının yarattığı sonuçların sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliği ve afet risklerinin azaltılması konularında neden küresel bir gündeme ihtiyaç duyulduğunu gözle önüne serdiğini söyledi.

Guterres, “Kara ve deniz sıcaklıklarında, sera etkisi yapan gaz miktarında rekor seviyelerde artış görüyoruz. Ayrıca artan oranda aşırı iklim hareketlerinin ciddi sonuçları ile karşı karşıya kalıyoruz” dedi.

Guterres, geçtiğimiz yıl yaşanan 14 iklim hareketinin 1 milyar ABD Doları seviyesinde maddi zarara yol açtığını söyledi.

Guterres, “Yüzyılın başından bu yana aşırı sıcak hava dalgalarına maruz kalan insan sayısı 125 milyon arttı ve bunun ölümcül sonuçları oldu” dedi.

2019’da Avrupa’da rekor seviyede sıcak, Kuzey Amerika’da ise alışık olunmayan derecede soğuk görüldü

WMO’nun belirttiğine göre bu yıl başından itibaren Avrupa’da kış mevsimi için rekor seviyede sıcak hava yaşandı, Kuzey Amerika’da ise alışık olunmayan derecede soğuk oldu, Avustralya’da ise sıcak hava dalgaları yaşandı. Kuzey ve Güney kutuplarındaki buzul oranları ise ortalamanın önemli oranda altında kaldı.

WMO Mayıs ayına kadar geçecek sürede deniz altı sıcaklıklarının ortalamanın üzerinde olacağını, bunun sonucu olarak da başta tropik bölgelerde olmak üzere kara sıcaklıklarının normalin üzerine çıkaracağını tahmin ediyor.

WMO, başta Paris Anlaşmasında verilen taahhütler olmak üzere, uluslararası topluluktan vakit geçirmeden iklim değişikliği ile mücadele alanında adımlarını hızlandırmasını istiyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb