ÜST MENÜ

Guterres: BM Medeniyetler İttifakı, inşa etmemiz gereken dünyanın temelini oluşturuyor

Genel Sekreter António Guterres (ortada), Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dahil olmak üzere Medeniyetler İttifakı toplantısına katılanlarla birlikte- BM Foto/Eskinder Debebe

Genel Sekreter António Guterres (ortada), Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dahil olmak üzere Medeniyetler İttifakı toplantısına katılanlarla birlikte- BM Foto/Eskinder Debebe

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakının, ana amacı barışçıl, adil ve güçlü toplumlar oluşturmak olan 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi için büyük önem taşıdığını belirtti.

Guterres, BM Genel Merkezinde 19 Kasım’da 8’incisi düzenlenen Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Küresel Forumunda yaptığı konuşmada, İttifakın barış, güvenlik, sürdürülebilir kalkınma gibi alanlarda başarı sağlanması için büyük önem taşıdığını söyledi. Genel Sekreter, farklı kimlik, inanç ve kültürlerden insanların birlikte uyum içinde ve ayrımcılığa ve baskıya maruz kalmadan yaşamalarının desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Guterres, “Farklılıkların tehdit değil zenginlik olduğu görülen tam anlamıyla saygılı ve kapsayıcı toplumlar inşa etmek için birlikte çalışmalıyız… Medeniyetler İttifakının dini liderlere görüş alışverişinde bulunma ve rollerini güçlendirme imkanı tanıyor olmasından dolayı ayrıca memnuniyet duyuyorum” dedi.

Genel Kurul Başkanı María Fernanda Espinosa da yaptığı konuşmada, dünyanın yoksulluk, eşitsizlikler, iklim değişikliği, göçe zorlanma, çatışmalar, terörizm ve hoşgörü yoksunluğu gibi bir çok sorunla başa çıkmaya çalıştığı bir dönemde, çözüm için ortak eylem ve küresel anlaşmaların büyük önem taşıdığını belirtti.

Espinosa, “Böyle anlaşmalar inşa edebilmek için diyalog en güçlü yoldur” dedi.

Medeniyetler İttifakı temsilcisi Nassir Abdulaziz Al-Nasser, nefret söyleminin önlenmesi, kültürler ve inançlar arası diyalogun desteklenmesi, gençlere güç verilmesi ve barış eğitiminin güçlendirilmesi yönünde elde edilen ilerlemeye rağmen, hala nefret yaymaya çalışaların etnik gruplar ve medeniyetler arasında bölünme yaratmaya çalıştığını belirtti ve bu tür gruplara karşı ortak tavır alınması gerektiğini söyledi.

Toplantıda ayrıca İttifakın eş-sponsorları İspanya Başbakan Yardımcısı Carmen Calvo ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da birer konuşma yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2005 yılında Türkiye’nin girişimiyle hayat bulan Medeniyetler İttifakının günümüzde üye sayısının 146’ya ulaştığını, böylece en fazla sayıya sahip BM grubu olduğunu söyledi. Bakan Çavuşoğlu, Medeniyetler İttifakının üyelerinin kalıcı barış için çalıştıklarını söylerine ekledi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb