ÜST MENÜ

Guterres Davos’ta: Ortak sorunlara işlevsiz çözümler getiriliyor, çok taraflılığa daha çok ihtiyaç var

Fotoğraf: Dünya Ekonomik Forumu/Benedikt von Loebell Genel Sekreter António Guterres İsviçre’nin Davos kentinde toplanan Dünya Ekonomik Forumunda konuştu. 24 Ocak 2019.

Fotoğraf: Dünya Ekonomik Forumu/Benedikt von Loebell
Genel Sekreter António Guterres İsviçre’nin Davos kentinde toplanan Dünya Ekonomik Forumunda konuştu. 24 Ocak 2019.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Dünya’nın sorunlarının git gide daha da birbiri ile bağlantılı hale gelirken getirilen çözümlerin giderek daha parça parça ve işlevsiz kaldığını söyledi.

İsviçre’nin Davos kentinde toplanan Dünya Ekonomik Forumunda Dünya’nın durumunu anlatan Guterres mevcut küresel riskler ve zorlukların kapsamlı bir değerlendirmesini yaparken, Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Yemen ve Suriye’de ihtilafların çözüme ulaşması adına bir umut ışığı olduğunu belirtti.

BM Güvenlik Konsey’inin Dünya’nın karşı karşıya olduğu sorunlar karşısında adeta felçli kalmasına dikkat çeken Genel Sekreter, Dünya’nın 3 süper gücü Çin, Rusya ve ABD arasındaki ilişkilerin hiç bugün olduğu kadar işlevsiz olmadığını kaydetti.

Guterres: “eğer küresel siyaset ve jeopolitik gerilimlere, küresel ekonomi ve iklim değişikliği gibi eğilimlere, insanların hareket halinde olması ve dijitalleşmeye bakarsak, gerçek bunların daha da birbiri ile bağlantılı olduğudur…. ancak bunlara karşı müdahaleler parça parçadır….Eğer bu durum tersine çevrilmezse felakete yol açacaktır” diye konuştu.

İklim Değişikliği bizden hızlı koşuyor

Genel Sekreter Dünya’nın iklim değişikliği yarışını kaybetmekte olduğunu vurguladı.

“İlkim Değişikliği bizden hızlı koşuyor” diyen Guterres gerçek durumun bilimin öngördüğünden daha da kötü olduğunu belirtti.

İnsanlığın günümüzde karşılaştığı en önemli sorunun iklim değişikliği olduğunu vurgulayan Guterres, “İklim değişikliği hızlı ilerliyor ama uluslararası toplum gerekeni yapmıyor. Gerekenlerin yapılması için siyasi irade de yok. Eğer yüzyılın sonunda hava sıcaklığı 1,5 derece artarsa, felaket bir durumla karşılaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Kara ekonomi bulutları

Dünya ekonomisiyle ilgili de ufukta kara bulutlar olduğunu belirten Genel Sekreter, ticaret anlaşmazlıkları ve 2008-9’daki mali krizdekinden daha yüksek borç oranlarının da olumsuz etkisine işaret etti. Durum böyle olunca ortaya çıkan krizlere müdahale edilemediğini ve sürdürülebilir kalkınma için gerekli altyapı projelerinin uygulamaya konulamadığını kaydeden Guterres, hükümetlere ve BM gibi uluslararası örgütlere güvenin azaldığını söyledi.

Genel Sekreter küreselleşme ve teknolojik ilerlemelerin pek çok insana harika imkanlar sunduğunu ancak bu gelişmelerin milyonlarca insana ulaşmadığını ve eşitsizlik ve marjinalleştirmenin arttığına dikkat çekti.

Guterres “Birlikte çalışmamız gerekli. Karşı karşıya olduğumuz sorunlara izole çözümler getiremeyiz, sorunların hepsi birbiri ile bağlantılı. Devletlerin de sistemin bir parçası olduğu çok taraflılığa ihtiyaç var, iş dünyası, sivil toplum, akademi çevrelerine daha da ihtiyaç var, hepsi sorunları analiz etmede, stratejiler belirlemede, politikalar oluşturmada ve onları uygulamaya koymada dünyanın parçası” diye konuştu.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb