ÜST MENÜ

Guterres: Engellilerin önündeki fiziksel ve kültürel engelleri kaldıralım, güçlü toplumlar inşa edelim ve hiç kimseyi geride bırakmayalım

BM konferansında Braille (görme engelliler) Alfabesi kullanan bir kişi. BM Foto/Eskinder Debebe

BM konferansında Braille (görme engelliler) Alfabesi kullanan bir kişi. BM Foto/Eskinder Debebe

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, şoklara karşı güçlü olmanın sürdürülebilir kalkınmanın merkezinde yer aldığını belirtti ve hiç kimseyi geride bırakmama sözü veren 2030 Gündeminin, marjinalleştirme ve dışlanma ile karşı karşıya kalanların ekonomik, sosyal ve çevresel şoklara karşı kırılganlığını azaltmak için kapasitelerini geliştirmeyi de içerdiğini belirtti.

Guterres, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, son yıllarda uluslararası topluluğun dünyada yaşayan bir milyar engelli insanın haklarını iyileştirmek için önemli bir ilerleme sağladığını ve 2030 Gündemi, Yeni Kent Gündemi ve Sendai Afet Risklerini Azaltma Çerçeve Anlaşmasında engelli haklarının bir çok konuyla bağlantılı olduğunun kabul edildiğini söyledi.

Guterres, “Ancak, engelli kişiler hayatlarına etki eden politika ve programların şekillendirilmesi, planlaması ve uygulamasının dışında tutuluyor. Çok kez istihdamda ve eğitime ve diğer hizmetlere erişimde ayrımcılığa uğruyorlar” dedi.

Bu sorunu aşabilmek için, kullanışlı ve erişilebilir tesisler, teknolojiler, altyapı ve ürünlerin engelli kişilerce, onlarla birlikte ve onlar için geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Guterres, herkes için eşitliği sağlamak amacıyla uygun fiyatlı ve yenilikçi çözümler tasarlamak, geliştirmek ve uygulamak gerektiğini söyledi.

Genel Sekreter, “Gelin Dünya Engelliler Gününde fiziksel ve kültürel engelleri kaldıralım, güçlü toplumlar inşa edelim ve gerçek anlamda hiç kimseyi geride bırakmayacak fırsatlar yaratalım” diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb