ÜST MENÜ

Guterres: Gazze’de daha fazla kan dökülmesine engel olun

Gazze’deki mülteci kamplarının en büyüğü olan Cebaliye mülteci kampı. Fotoğraf: Suhair Karam/IRIN

Gazze’deki mülteci kamplarının en büyüğü olan Cebaliye mülteci kampı. Fotoğraf: Suhair Karam/IRIN

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını Gazze sınırında protesto eden gösteriler sırasında çok sayıda Filistinlinin öldüğü haberleri üzerine, BM Genel Sekreteri  António Guterres her iki tarafa da itidal çağrısında bulundu.

Genel Sekreterin sözcüsü Farhan Haq tarafından yayınlanan açıklamada “Genel Sekreter işgal altındaki Filistin topraklarında keskin bir şekilde artan şiddet olayları ve Gazze protestolarında çok sayıda Filistinlinin ölmesi ve yaralanması nedeniyle derin endişe duyuyor” denildi.

Haq açıklamasında “Gerilimin yüksek olduğu ve daha fazla gösterilerin beklendiği önümüzdeki günlerde, daha fazla hayat kaybı olmasının engellenmesi için herkesin itidal göstermesi şarttır… Devam etmekte olan şiddet siyasi çözümün acilen gerektiğinin altını çizmektedir. Genel Sekteter her ikisinin de başkenti Kudüs’te olmak üzere Filistin ve İsrail’in yan yana barış içinde olduğu 2 devletli çözümden başka bir seçenek olmadığını tekrarlıyor” dedi.

Basında çıkan haberlere göre, gösteriler sırasında İsrail ordusunun gerçek mermi kullanması ve göz yaşartıcı gaz atmasıyla 50’den fazla Filistinli ölürken, 2 bin Filistinli de yaralandı.

30 Mart tarihinden bu yana devam eden ve “Büyük Dönüş Yürüyüşü” olarak adlandırılan gösteriler için çağrıyı Hamas yapmıştı. 6 haftadır süren gösterilerde binlerce Fİlistinli uygulanan ablukayı da protesto ediyor.

En çok kaybın yaşandığı 14 Mayıs tarihindeki gösterilerde ise Filistinliler ABD’nin büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasını protesto ediyorlardı.

BM’nin Filistin Halkının Devredilemez Haklarının İcra Komitesi İsrail’in Kudüs kentinin tamamının İsrail’in başkenti olduğu iddiasını kabul etmiyor.

Komiteye göre Kudüs’ün durumu tüm tarafların siyasi ve dini endişelerini hesaba katacak müzakereler yoluyla belirlenmeli.

Bu arada BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi de İsrail’i derhal Gazze Şeridindeki göstericilere orantısız güç kullanmayı sona erdirmesi, daha fazla ölüm ve yaralanmaya neden olacak hareketlerden sakınmaya ve yaralıların hemen ve kısıtlamasız olarak sağlık hizmetine ulaşmalarını garanti altına almaya çağırdı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb