ÜST MENÜ

Guterres: Gönüllülüğe dayalı bir moratoryum, nükleer silahların denenmesini küresel olarak yasaklayan bir anlaşmanın yerini alamaz

Fotoğraf alt yazı: 1971 yılında Fransız Polinezyası’nda yapılan Licorn nükleer bomba denemesi. Resmi CTBTO Photostream

1971 yılında Fransız Polinezyası’nda yapılan Licorn nükleer bomba denemesi, Fotoğraf: CTBTO Photostream

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, şimdiye kadar yapılan 2 bini aşkın nükleer silah denemesinin, başta dünyanın en korumasız grupları olmak üzere, tüm insanlar üzerinde derin etkiler yarattığını söyledi.

Guterres, “Bu denemeler, uluslararası sınırları tanımaksızın, çevreden insan sağlığına, gıda güvenliğinden ekonomik kalkınmaya kadar birçok alanda olumsuz sonuçları beraberinde getirdi” dedi.

Guterres 29 Ağustos Nükleer Silahların Denenmesiyle Mücadele Uluslararası Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında Soğuk Savaşın sonundan bu yana nükleer silahların denemesine karşı güçlü bir ilkenin ortaya konduğunu ve söz konusu ilkenin bu yüzyılda sadece bir ülke tarafından ihlal edildiğini söyledi.

Bu ilkenin gücü uluslararası topluluğun yoğun bir şekilde her ihlali kınaması ile teyit edilmiş olduğunu belirten Genel Sekreter, “Ancak, gönüllülüğe dayalı bir moratoryum, nükleer silahların denenmesini küresel olarak yasaklayan ve yasal bağlayıcılığı olan bir anlaşmanın yerini alamaz” uyarısında bulundu.

Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşmasının nükleer silahlardan arınma ve yayılmalarının önlenmesi rejiminin en önemli unsuru olduğunu ifade eden Guterres, “Nükleer silahların geliştirilmesini yasaklayarak uluslararası barış ve güvenliği güçlendiriyor. Ortak güvenliğimiz için bu anlaşmanın hayata geçmesi adına her türlü çabanın ortaya konması gerekiyor” diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb