ÜST MENÜ

Guterres Guatemala’da BM yetkilisinin sınır dışı edilmesi kararı karşısında “şoke oldu”

Guatemala Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Başkanı Iván Velásquez. Fotoğraf:CICIG

Guatemala Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Başkanı Iván Velásquez. Fotoğraf:CICIG

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales’in Birleşmiş Milletler destekli bağımsız yolsuzlukla mücadele komisyonu başkanını istenmeyen adam ilan eden kararı karşısında “şoke olduğunu” bildirdi.

Genel Sekreterin sözcüsü Stéphane Dujarric tarafından yapılan açıklamada Guterres’in Iván Velásquez’e uluslararası memur olması nedeniyle Guatemalalı yetkililerin saygıyla davranmasını beklediği kaydedildi.

Açıklamada Velásquez’in liderliğinin komisyonun Guatemala’daki adalet kurumlarının güçlendirilmesine önemli katkı sağladığı ve sayısız vakada adaletin sağlanmasına yardımcı olduğu belirtildi.

Açıklamada Velásquez’in hukukun üstünlüğünü savunan ve yolsuzluğu reddeden bir ortamın sağlanması adına yorulmadan çalıştığı ve Genel Sekreterin Velásquez’e güveninin tam olduğu vurgulandı.

25 Ağustos tarihinde New York’taki BM Genel Merkezinde Guterres ve Morales biraraya gelmiş, görüşme sırasında Guterres Velásquez’e olan güvenini tekrarlamıştı.

Guatemala yolsuzlukla mücadele komisyonu BM ve Guatemala arasında yapılan anlaşma uyarınca savcılık ve ulusal emniyet güçlerine yasadışı güvenlik güçleri tarafından işlenen suçların soruşturulmasında ve bu grupların dağıtılmasında destek olmak üzere bağımsız uluslararası bir komisyon olarak 2006 yılında kurulmuştu.

Soruşturmalar ve teknik danışmanlığın yanı sıra komisyonun ana hedefini ulusal yargı kurumlarının güçlendirilmesini sağlayacak kamu politikalarının benimsenmesinde tavsiyelerde bulunmak oluşturuyor.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb