ÜST MENÜ

Guterres: “Hastanelere ve sağlık personeline saldırılar uluslararası hukukun hiçe sayıldığını gösteriyor”

BM Genel Sekreteri António Guterres (önde solda) İhtilaflarda Sivillerin Korunması ve Tıbbi Bakın konulu toplantıda Güvenlik Konseyi’ne hitap ediyor. Sağda Uruguay Dışişleri Bakanı ve Konseyin Mayıs ayı Başkanı Rodolfo Nin Novoa görülüyor. Fotoğraf: BM/Eskinder Debebe

BM Genel Sekreteri António Guterres (önde solda)  çatışmalarda sivillerin ve sağlık hizmetlerinin korunması  konulu toplantıda Güvenlik Konseyi’ne hitap ediyor. Sağda Uruguay Dışişleri Bakanı ve Konseyin Mayıs ayı Başkanı Rodolfo Nin Novoa görülüyor. Fotoğraf: BM/Eskinder Debebe

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres silahlı ihtilaflarda sivillerin korunması konulu toplantıda Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada Dünyadaki ihtilafların taraflarının korumak yerine hastane ve kinikleri hedef haline getirdiklerini söyledi.

15 üyeli Güvenlik Konseyine hitap ederken Guterres “Tüm çabalarımıza rağmen tüm dünyada ihtilafların bedelini siviller ödüyor” diye konuştu. Yanında Uluslararası Kızıl Haç Komitesi Başkan Yardımcısı Christine Beerli ve Human Rights Watch örgütünün Savunuculuk Faaliyetleri Genel Müdür yardımcısı Stagno Ugarte ile konuşmasını sürdüren Genel Sekreter çatışma bölgelerinde sağlık personeli ve tesislerine saldırıların devam ettiğini vurguladı.

Guterres geçen yıl 2286 sayılı kararı alarak Güvenlik Konseyinin çatışmalar sırasında sağlık hizmetinin korunması ile ilgili özel bir adım attığını hatırlattı. Söz konusu karar ile üye devletlere ve silahlı ihtilafların taraflarına sağlık çalışanlarının ve sağlık bakımının koruma altına alınması için çağrı yapılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ihtilafların sürdüğü ülkelerde 2016 yılında sağlık çalışanlarına yapılan saldırı istatistiklerine atıfta bulunan Guterres “Ancak sahada çok az şey değişti” dedi.

Genel Sekreter hastanelere ve sağlık personeline saldırılar ve insani yardım konvoylarından tıbbi malzemelerin alınması gibi olayların uluslararası hukuk ve sivillerin korunmasına kesinlikle önem verilmediğinin göstergesi olduğunu belirtti.

Suriye’de İnsan Hakları için Doktorlar örgütü Suriye’de çatışmaların başlamasından bu yana sağlık tesislerine 400’den fazla saldırı olduğunu belgeledi. 800’den fazla sağlık personeli ölürken, sağlık tesislerinin yarıdan fazlası kapanmış durumda ya da sadece kısmen işlev görebiliyor. Suriye’deki uzman sağlık personelinin ise üçte ikisi ülkeyi terk etmiş durumda.

2286 sayılı kararın Güvenlik Konseyi’nde kabulünden sadece bir kaç ay sonra Yemen’de bir hastaneye havadan saldırı olmuş ve üç sağlık personeli dahil olmak üzere 15 kişi ölmüştü.

Afganistan’da sağlık tesisleri ve personeline yapılan saldırılar 2016 yılında bir önceki seneye göre 2 kat arttı.

Güney Sudan’da yıllar süren saldırılar neticesinde ihtilafın sürdüğü yerlerde sağlık tesislerinin yüzde 50’den azı çalışıyor.

Guterres “İhtilafları önlemek ve sonlandırmak benim ilk önceliğimdir. Tüm Dünyada acı çeken milyonlarca sivil için size de bunu ilk öncelik yapmanız için çağrı yapıyorum” dedi.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb